In: Chemistry
A beaker with 175 mL of an acetic acid buffer with a pH of 5.000 is sitting on a benchtop. The total molarity of acid and conjugate base in this buffer is 0.100 M. A student adds 8.20 mL of a 0.400 MHCl solution to the beaker. How much will the pH change? The pKa of acetic acid is 4.740.
We have Henderson equation for buffer
pH = pka + log [ acetate ]/[acetic acid]
5 = 4.74 + log [acetate ]/[acetic acid]
[acetate] = 1.82 [acetic acid] .........(1)
given [acetic acid] + [acetate] = 0.1 ............(2) ( i.e concentartion of buffer 0.1M)
using (1) in (2) we get [acetic acid] + 1.82 [acetic acid] = 0.1
[acteic acid] = 0.03546 , acetic acid moles = Mx V = 0.03546 x 175/1000 = 0.0062057
[acetate ] =1.82 x 0.03546 = 0.06454 , acetate moles = M x V = 0.06454 x 175/1000 = 0.0112944
Now H+ added = M x V of Hcl = 0.4 x 8.2/1000 = 0.00328
CH3COO-(aq) + H+ (aq) = CH3COOH (aq) is the equation
hence H+ addes to acetate and converts it acetci acid.
Now acetate moles after H+ reaction = 0.0112944 -0.00328 = 0.008
Moles of acetic acid = 0.0062057 + 0.00328 = 0.009486
Now total vol = 175 + 8.2 = 183.2 ml = 0.1832 L
now pH = pka + log [acetate]/[acetic acid] with new conectrations
pH = 4.74 + log ( 0.008/0.1832) / ( 0.009486/0.1832)
= 4.74 + log ( 0.008/0.009486)
= 4.67
pH change = 5-4.64 = 0.334