In: Finance
A pension fund manager is considering three mutual funds. The
first is a stock fund, the second is a long-term government and
corporate bond fund, and the third is a T-bill money market fund
that yields a sure rate of 3.0%. The probability distributions of
the risky funds are:
Expected Return | Standard Deviation | |||
Stock fund (S) | 12 | % | 41 | % |
Bond fund (B) | 5 | % | 30 | % |
The correlation between the fund returns is .0667.
Suppose now that your portfolio must yield an expected return of 9%
and be efficient, that is, on the best feasible CAL.
a. What is the standard deviation of your
portfolio? (Do not round intermediate calculations. Round
your answer to 2 decimal places.)
b-1. What is the proportion invested in the T-bill fund? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
b-2. What is the proportion invested in each of
the two risky funds? (Do not round intermediate
calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
Stocks: ???%
Bonds: ???%
Solution: E(Rs) = 12%, E(Rb) = 5%,
Standard Deviation of Stock = 41%, Standard Deviation of Bond = 30%
Cov(B,S) = Correlation(B,S)*Standard Deviation of Stock*Standard Deviation of Bond
Cov(B,S) = 0.0667*0.41*0.30 = 0.008204
The proportion of stocks in the optimal risky portfolio is given
by:
= [(12%-3%)*(30%)^2 - (5%-3%)*0.008204] / [(12%-3%)*(30%)^2+(5%-3%)*(41%)^2 - (12%-3%+5%-3%)*0.008204]
=(0.0081 - 0.000164) / (0.0081 + 0.003362 - 0.000902) = 0.751515
Weight of Bond (Wb) = 1 - Weight of Stock (Ws) = 1 - 0.751515 = 0.248485
The mean and standard deviation of optimal risk portfolio are:
E(Rp) = We*E(Rs) + Wb*E(Rb) = 0.751515*12% + 0.248485*5% = 0.102606 = 10.2606%
Standard deviation of Portfolio is calculated as:
Standard deviation of portfolio = {(0.751515)^2*(0.41)^2 + (0.248485)^2*(0.3)^2 + 2*0.751515*0.248485*0.0667*0.41*0.3}^(1/2)
= 0.321807 = 32.1807%
a) If we require our portfolio to yield a mean return of 9%, we can find the corresponding standard deviation from the optimum Capital Allocation Line (CAL). The formula for CAL is:
Using, E(Rc) = 9%, Rf = 3%, Standard deviation of Optimal Portfolio = 32.1807%
9% = 3% + Standard deviation of portfolio*(10.2606% - 3%)/32.1807%
6% = Standard deviation of portfolio*0.22562
Hence, Standard deviation of portfolio = 6%/0.22562 = 26.59%
b) Let 1-y be the proportion invested in T-bills and y be the proportion invested in the optimal portfolio of stocks and bond. Since, the mean of the complete portfolio is 9%, thus the proportion y is calculated as:
9% = (1-y)*3% + y*10.2606%
9% = 3% - 3%*y + 10.2606%*y
6% = 7.2606%*y
hence, y = 6%/7.2606% = 0.826378
Proportion of stocks in complete portfolio = 0.826378*0.751515 = 0.621035
Proportion of bonds in complete portfolio = 0.826378*0.248485 = 0.205343
b-2) Usiing only stock and bond funds to achieve a portfolio mean of 9%, the appropriate proportion in stock and bond is calculated as:
9% = Ws*12% + (1-Ws)*5%
9% = Ws*7% + 5%
4% = Ws*7%
Ws = 0.571429 = 57.14%
Thus, weight of bond = 1 - Ws = 1 - 0.571429 = 0.428571 = 42.86%