In: Physics
A turntable that spins at a constant 77.0 rpm takes 3.50 s to reach this angular speed after it is turned on. Find its angular acceleration (in rad/s^2), assuming it to be constant, and the number of degrees it turns through while speeding up.
(a)
From the rotational kinematic equation the formula for angualr accleration is
α = (ω2 - ω1)/t
since initially turntable is at rest so its initial angualr speed is zero
α = ( 77 rpm - 0)/ 3.5 s
= 77 rpm( 2 pi rad/ 60 s)/ 3.5 s
= 8.059 rad/s/3.5s
= 2.30 rad/s^2
(b)
Angular displacement can be expressed as
θ = (1/2)α t^2
= (1/2)2.30 rad/s^2( 3.5 s)^2
= 14.0875 rad = 4.484π
The number of degrees it turns through while speeding up is
θ = (4.484π ) (180/π)
θ = 807.15 degrees