In: Finance
Suppose that Treasury bills offer a return of about 6% and the expected market risk premium is 8.5%. The standard deviation of Treasury-bill returns is zero and the standard deviation of market returns is 20%. Use the formula for portfolio risk to calculate the standard deviation of portfolios with different proportions in Treasury bills and the market. (Note: The covariance of two rates of return must be zero when the standard deviation of one return is zero.) Graph the expected returns and standard deviations.
https://www.chegg.com/homework-help/suppose-treasury-bills-offer-return-6-expected-market-risk-p-chapter-7-problem-22p-solution-9780077356385-exc?hwh_cr=1
Can someone explain from step 3 onwards, as the explanation is too brief.
For step 4, why do we have to add the numbers together (0.06+0.85) . Where is 0.145 coming from?
And isn't this 0.085?
Thanks!
Answer:
I could not access the link you have given. However, I give below the full answer:
Return on treasury bills = 6%
Market rate of return = Risk free rate + Market risk premium = 6% + 8.5% = 14.5%
Further:
As standard deviation of Treasury-bill returns = 0
Standard deviation of Portfolio (of Treasury bills and Market) will be = Standard deviation of market * Proportion of market in portfolio
Calculation of expected return and standard deviation of portfolio at different proportions in treasury bills and market:
Let us calculate expected returns of portfolio with 10% of Treasury Bills and 90% of market = 10% * 6% + 90% * 14.5%
= 13.65%
Standard deviation will be = 20% * 90%= 18%
Similarly we calculate below expected returns and standard deviation with different proportions.
Graph of expected returns and standard deviation: