In: Chemistry
12. 175 g of Fe at 15.0oC is mixed with 225 g of H2O at 95.0oC. What is the final temperature of the mixture? The specific heats of iron= 0.448 J/g oC and water = 4.184 J/g oC). (keep in mind the following: heat gained + heat lost = 0 and q=mass x heat capacity x T)
Step 1,- Calculate the -
a / heat gained by iron = mass x specific heat x rise in temperature (or, = c x m x Delta t )
---------------------------------- = 175 x 0.448/ 4.184 x ( tf - 15.0 )
--------------------------------- = 175 x 0.1071 x ( tf - 15.0 )
---------------------------------- = 18.738 ( tf - 15.0 )
b / heat lost by water = 225 x 4.184/ 4.184 x (tf - 95.0 )
---------------------------------- = 225 x ( tf - 95.0 )
Note that,
(i) the specific heat is given as ( ----J / g o C ) , hence it should be converted into calories / g which represents smaller unit of heat , relating to smaller unit of weight ie . gm.
(ii) 1 calorie = 4.184 J
2 / now apply the relation : heat gained + heat lost = 0 , & find out tf ( final temperature of the mixture in degrees Celcius . Thus,
18.738 ( tf - 15.0 ) + 225 ( tf -95.0 ) = 0
& tf = 88.85oC
Answer - The final temperature of the mixture is 88.85o C
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------