In: Operations Management
Roberts, an outfit manufacturer, produces a line of jackets. There are currently 3 temporary employees and 12 full-time employees to produce parkas. More temporary employees can be hired if additional production capacity is needed. Each full time employee can produce 205 jackets, whereas each temporary employee can produce 165 jackets per month. Demand for jackets for the next four months is as follows:
October 3,200
November 2,800
December 3,100
January 3,000
i. The beginning inventory in October is 403 jackets. Each jacket cost $40 to produce and the annual holding cost is 24% of the unit production cost. Develop an aggregate plan that uses the 12 full-time employees each month and a minimum number of temporary employees. Assume that all employees will produce at their full potential each month.
ii. Calculate the inventory holding cost associated with your aggregate plan based on the planned end of month inventory (i.e., ending inventory in each month).
Solution:-
Number of full time employees = 12
Beginning inventory in the month of October =
403
Forecast for the month of October = 3200
Production capacity for a full-time employee per month =
205
Production capacity for a temporary employee per month =
165
Cost per making jacket = $40 each
Carrying cost = 24% per annum per making jacket ,
i.e. 2% per month
= $ 0.80 per month per making jacket
• As all the employees produce at their full potential per month,
every employee will produce to their full capacity.
Forecast for the
month of October
= 3200
Beginning inventory = 403
Production required = Total production for that month - beginning
inventory
= 3200 - 403 = 2797
Regular workforce = 12 workers
Regular production = 12 × 205 = 2460
Temporary workers required = (2797 - 2460)/ 165 = 2.042
• Hence we require more than 2 workers. Thus
temporary workers = 3
Temporary production = 165*3 = 495
Total production = Regular production + Temporary production
= 2460 + 495 = 2955
Ending inventory = Beginning inventory + Total production
= 403 + 2955 = 3358
Inventory cost = Carrying cost of beginning inventory for the month
+ average carrying cost for the Jackets produced during the
month
= Begining inventory * Carrying cost per month + Total production *
(Carrying cost per month)/2
= 403 * 0.8 + 2955 * 0.4
= 322.4 + 1182 = $ 1504.4
Forecast for the
month of
November = 2800
Beginning inventory for November = Ending inventory of October -
Sales of October
= 3358 - 3200 = 158
Production required = Total production for that month - beginning
inventory
= 2800 - 158 = 2642
Regular workforce = 12 workers
Regular production = 12 * 205 = 2460
Temporary workers required = (2642 - 2460)/ 165 = 1.10
• Hence we require more than 1
worker. Thus temporary workers =
2
Temporary production = 165*2 = 330
Total production = Regular production + Temporary production
= 2460 + 330 = 2790
Ending inventory = Beginning inventory + Total production
= 158 + 2790 = 2948
Inventory cost = Carrying cost of beginning inventory for the month
+ average carrying cost for the jackets produced during the
month
= Begining inventory * Carrying cost per month + Total production *
(Carrying cost per month)/2
= 158 * 0.8 + 2790 * 0.4
= 126.4 + 1116 = $ 1242.4
Forecast for the
month of
December = 3100
Beginning inventory for January = Ending inventory of November -
Sales of November
= 2948 - 2800 = 148
Production required = Total production for that month - beginning
inventory
= 3100 - 148 = 2952
Regular workforce = 12 workers
Regular production = 12 * 205 = 2460
Temporary workers required = (2952 - 2460)/ 165 = 2.98
• Hence we require more than 2
workers. Thus temporary workers =
3
Temp production = 165*3 = 495
Total production = Regular production + Temporary production
= 2460 + 495 = 2955
Ending inventory = Beginning inventory + Total production
= 148 + 2955 = 3103
Inventory cost = Carrying cost of beginning inventory for the month
+ average carrying cost for the jackets produced during the
month
= Begining inventory * Carrying cost per month + Total production *
(Carrying cost per month)/2
= 148 * 0.8 + 2955 * 0.4
= 118.4 + 1182 = $ 1300.4
Forecast for the
month of January
= 3000
Beginning inventory for January = Ending inventory of December -
Sales of December
= 3103 - 3100 = 3
Production required = Total production for that month - beginning
inventory
= 3000 - 3 = 2997
Regular workforce = 12 workers
Regular production = 12 * 205 = 2460
Temporary workers required = (2997 - 2460)/ 165 = 3.254
• Hence we require more than 3
workers. Thus temporary workers =
4
Temp production = 165*4 = 660
Total production = Regular production + Temporary production
= 2460 + 660 = 3120
Ending inventory = Beginning inventory + Total production
= 3 + 3120 = 3123
• Inventory cost = Carrying cost of beginning inventory for the
month + average carrying cost for the jackets produced during the
month
= Begining inventory * Carrying cost per month + Total production *
(Carrying cost per month)/2
= 3 * 0.8 + 3120 * 0.4
= 2.4 + 1248 = $ 1250.4
Total holding cost for all months = 1504.4 + 1242.4 + 1300.4 +
1250.4
= $ 5297.6
Hope its helpful to you...kindly do upvote for better experience on answers...thank you