Question

In: Mechanical Engineering

Water ( ρ= 1000 kg/m3; Cp= 4.2 kJ/kg.K) at 1,488 kg/hr and 13oC enters a 10-mm-diameter...

Water ( ρ= 1000 kg/m3; Cp= 4.2 kJ/kg.K) at 1,488 kg/hr and 13oC enters a 10-mm-diameter smooth tube whose wall temperature is maintained at 56oC. If the convection heat transfer coefficient is 11,496 W/m2.K, calculate the tube length, in m, necessary to heat the water to 40oC.

Solutions

Expert Solution

the concept of condensor type heat exchanger is used to calculate heat transfer from tube wall to the cold water. As the tube wall is maintained at constant temperature and temperature of water will increase continuosly, so the temperature difference between water and tube wall will change continuously. Hence we considered mean temperature difference i.e, logarithmic temperature difference. First of all total heat energy required to increase the temperature of water from initial temperature to final temperature is calculated from its specific heat and mass flow rate. Then this is equated with convective heat transfer from tube wall to water. From this convective heat transfer area of tube is calculated, with the use of which the total length of the tube is calculated as 4.752367m. Last four images in the answer are provided from my handwritten notes of the subject for extra information on heat exchangers and logarithmic mean temperature difference. I hope you will like this answer. If you really do, then please provide positive ratings, which will motivate me and boost my confidence further to provide quality answers. Thank you!


Related Solutions

Water ( ρ= 1000 kg/m3; Cp= 4.2 kJ/kg.K; k= 0.58 W/m.K ) at 1,537 kg/hr and...
Water ( ρ= 1000 kg/m3; Cp= 4.2 kJ/kg.K; k= 0.58 W/m.K ) at 1,537 kg/hr and 26oC enters a 10-mm-diameter smooth tube whose wall temperature is maintained at 79oC. If the water's Nusselt number (Nu) = 375, and the tube length is 7.6, calculate the water outlet temperature,in oC.
Made of steel (ρ = 7920 kg / m3 cp = 580 J / kg °...
Made of steel (ρ = 7920 kg / m3 cp = 580 J / kg ° K, k = 52 W / mK) with a diameter of 70 mm and a length of 8000 mm The rod is first kept in a room with an ambient temperature of uniform 40 ° C. Rod then film coefficient It enters its oven of 373 W / m2K at 900 ° C. After 2273 seconds, a.) Find the center axis temperature of the...
Water flowing at a rate of 0.667 kg/s (Cp = 4.192 kJ/kg. K) enters a counter...
Water flowing at a rate of 0.667 kg/s (Cp = 4.192 kJ/kg. K) enters a counter current heat exchanger at 318 K and is heated by an oil stream entering at 393 K at a rate of 2.85 kg/s (Cp=1.89 kJ/kg. K). The overall U=290 W/m2. K and the area A=20 m2. Calculate the heat transfer rate and the exit water temperature.
A gas with cp = 0.950 kJ/kg-K enters an insulated nozzle at 30oC and a velocity...
A gas with cp = 0.950 kJ/kg-K enters an insulated nozzle at 30oC and a velocity of 8 m/s. The gas exits at a velocity of 100 m/s. Assuming constant specific heats and ideal gas behavior, what is the exit temperature of the gas?
A 1-mm diameter sphere (density=7900 kg/m3) is dropped into a tank of oil (density=900 kg/m3). The...
A 1-mm diameter sphere (density=7900 kg/m3) is dropped into a tank of oil (density=900 kg/m3). The sphere develops a terminal speed of 0.25 cm/s, what is the oil's viscosity? You may assume a small Reynolds number. Show your work.
1)10 m3 /h of water flows through a pipe with 100 mm inside diameter. Calculate the...
1)10 m3 /h of water flows through a pipe with 100 mm inside diameter. Calculate the flow velocity inside this pipe. ? 2) A river discharges 100 m3 of water to the sea every 2 seconds. What is the flow-rate of this river expressed in m3/s?
q1) Fluid ( ρ = 850 kg/m3; μ = 0.08 Pa.s) flows through a 4-cm diameter...
q1) Fluid ( ρ = 850 kg/m3; μ = 0.08 Pa.s) flows through a 4-cm diameter tube at 0.5 m/s. The Reynolds number of the fluid is q2 ) An oil with ρ= 900 kg/m3 and ν= 2x10-4 m2/s flows upward through an inclined pipe of diameter 4 cm as shown in Fig. 1. The pressures at sections 1 and 2 (L =11.3 m apart) are p1 = 359 kPa and p2 = 201 kPa, respectively. Assuming steady laminar flow,...
Air (cp = 1.0 kJ/kgK) enters an air conditioning system at 40C with a mass flow...
Air (cp = 1.0 kJ/kgK) enters an air conditioning system at 40C with a mass flow rate of 1.5 kg/s. The air is cooled by exchanging heat with a stream of R-134a refrigerant that enters the heat exchanger at -8C and 20% quality, and exits with 100% quality. If 25 kW of heat is transferred out of the air, determine: (40 pts) i) Mass flowrate of R-134a (kg/hr) ii) Exit temperature of air (C) iii) Exit pressure of R-134a (kPa)
A tank contains 60 kg of salt and 1000 L of water. Pure water enters a...
A tank contains 60 kg of salt and 1000 L of water. Pure water enters a tank at the rate 12 L/min. The solution is mixed and drains from the tank at the rate 6 L/min. (a) What is the amount of salt in the tank initially? amount =  (kg) (b) Find the amount of salt in the tank after 3 hours. amount =   (kg) (c) Find the concentration of salt in the solution in the tank as time approaches infinity. (Assume...
A liquid (ρ = 1000 kg/m3; μ = 2 × 10–2 N ∙ s/m2; v = 2 × 10–5 m2/s) flows tangentially p
A liquid (ρ = 1000 kg/m3; μ = 2 × 10–2 N ∙ s/m2; v = 2 × 10–5 m2/s) flows tangentially past a flat plate with total length of 4 m (parallel to the flow direction), a velocity of 1 m/s, and a width of 1.5 m. What is the skin friction drag (shear force) on one side of the plate?    
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT