In: Operations Management
A particular raw material is available to a company at three different prices, depending on the size of the order:
Less than 100 pounds | $ | 30 | per pound |
100 pounds to 999 pounds | $ | 29 | per pound |
1,000 pounds or more | $ | 28 | per pound |
The cost to place an order is $50. Annual demand is 4,300 units. Holding (or carrying) cost is 25 percent of the material price.
What is the economic order quantity to buy each time, and its total cost? (Round your answers to the nearest whole number.)
DEMAND = 4300
ORDERING COST = 50
HOLDING COST % = 25 %
EOQ = SQRT(2 * DEMAND * ORDERING COST / HOLDING COST)
ANNUAL HOLDING COST = ADJUSTED EOQ / 2 * HOLDING COST PER UNIT
ANNUAL ORDERING COST = (ANNUAL DEMAND / ADJUSTED EOQ) * ORDERING COST
ANNUAL MATERIAL COST = ANNUAL DEMAND * OFFERED PRICE PER UNIT
TOTAL COST OF INVENTORY = ANNUAL(HOLDING + ORDERING + MATERIAL)
OPTIMAL ORDER QUANTITY = 1000
ASSOCIATED COST = 124115
NO. |
LOWER LIMIT |
UPPER LIMIT |
PER UNIT PRICE |
ADJUSED HOLDING COST |
EOQ |
ADJUSTED QUANTITY |
ANNUAL HOLDING COST |
ANNUAL ORDER COST |
ANNUAL MATERIAL COST |
TOTAL COST OF INVENTORY |
1 |
0 |
99 |
30 |
7.5 |
239 |
99 |
(99 / 2) * 7.5 = 371.25 |
4300 / 99 * 50 = 2171.72 |
4300 * 30 = 129000 |
371.25 + 2171.72 + 129000 = 131543 |
2 |
100 |
999 |
29 |
7.25 |
244 |
244 |
(244 / 2) * 7.25 = 884.5 |
4300 / 244 * 50 = 881.15 |
4300 * 29 = 124700 |
884.5 + 881.15 + 124700 = 126466 |
3 |
1000 |
OR MORE |
28 |
7 |
248 |
1000 |
(1000 / 2) * 7 = 3500 |
4300 / 1000 * 50 = 215 |
4300 * 28 = 120400 |
3500 + 215 + 120400 = 124115 |
** Leaving a thumbs-up would really help me out. Let me know if you face any problems.