In: Finance
The market portfolio has an expected return of 11 percent and a standard deviation of 19 percent. The risk-free rate is 3.2 percent.
a. What is the expected return on a well-diversified portfolio with a standard deviation of 27 percent
b. What is the standard deviation of a well-diversified portfolio with an expected return of 15 percent?
a.
Beta of portfolio = Standard deviation of portfolio/Standard deviation of market
= 27 %/19 % = 0.27/0.19 = 1.42105263157895
As per CAPM model,
Expected return = Risk-free rate + Beta (Return on market - Risk-free rate)
= 3.2 % + 1.42105263157895 (11 % - 3.2 %)
= 0.032 + 1.42105263157895 (0.11 – 0.032)
= 0.032 + 1.42105263157895 x 0.078
= 0.032 + 0.110842105263158
= 0.142842105263158 or 14.28 %
Expected return on portfolio is 14.28 %
b.
Using CAPM model we can compute beta of portfolio as:
Expected return = Risk-free rate + Beta (Return on market - Risk-free rate)
Beta = (Expected return - Risk-free rate)/ (Return on market - Risk-free rate)
= (15 % - 3.2 %)/ (11 % - 3.2 %)
= (0.15 – 0.032)/ (0.11 – 0.032)
= 0.118 / 0.078
= 1.51282051282051
As the portfolio is well diversified,
Portfolio standard deviation = Beta x Market standard deviation
= 1.51282051282051 x 19 %
= 1.51282051282051 x 0.19
= 0.287435897435897 or 28.74 %
Standard deviation of the portfolio is 28.74 %