Question

In: Physics

(4.1) A motorcycle and a minivan are at rest, side by side, at a stoplight. When...

(4.1) A motorcycle and a minivan are at rest, side by side, at a stoplight. When the
light turns green, the motorcycle accelerates at 4 m/s
2 for five seconds, while the minivan
accelerates at 2 m/s
2 for ten seconds. Once each vehicle stops accelerating, it maintains a
constant speed.
(a) Determine the speed of the motorcycle (i) at t = 1 s,
(ii) at t = 5 s,
(iii) at t = 10 s, and
(iv) at t = 12 s.
(b) Determine the speed of the minivan (i) at t = 1 s,
(ii) at t = 5 s,
(iii) at t = 10 s and
(iv) at t = 12 s
(c) Determine the displacement of the motorcycle (i) at t = 1 s,
(ii) at t = 5 s,
(iii) at t = 10 s, and
(iv) at t = 12 s.
(d) Determine the displacement of the minivan (i) at t = 1 s,
(ii) at t = 5 s,
(iii) at t = 10 s, and
(iv) at t = 12 s.

Solutions

Expert Solution

Ans:

a) For motorcycle:

Given u=0, a=4m/s2 for t=0 to 5s, a=0 m/s2 from t=5s

From kinematics,

Here v is the spedd at time t

i: at t=1s => v = 4x1 = 4 m/s

ii: at t =5s => v = 4 x 5 =20 m/s, this is the final velocity after acceleration and the vehicle will continue with this velocity.

iii: at t=10 => v = 20 m/s

iv: at t=12s => v = 20 m/s

b) For minivan:

Given u=0, a=2m/s2 for t=0 to 10s

From kinematics,

Here v is the spedd at time t

   i: at t=1s => v = 2x1 = 2 m/s

ii: at t =5s => v = 2 x 5 =10 m/s

iii: at t=10 => v = 2 x 10 =20 m/s, this is the final velocity after acceleration and the vehicle will continue with this velocity.

iv: at t=12s => v = 20 m/s

c) For motorcycle:

Given u=0, a=4m/s2 for t=0 to 5s, a=0 m/s2 from t=5s

From kinematics,

Here s_o is the initIal position, u is the initial velocity, t is the time taken.

i: at t=1s => s = 2x1^2 = 2 m

ii: at t =5s => s = 2 x 5^2 = 50 m

iii: at t=10 => s = 50 m+20 x(10-5)+0 = 150 m

iv: at t=12s => s = 50 m +20 x (12-5) +0 = 190 m

d) For minivan:

Given u=0, a=2m/s2 for t=0 to 10s, a=0 m/s2 from t=10s

From kinematics,

i: at t=1s => s = 1x1^2 = 1 m

ii: at t =5s => s = 1 x 5^2 = 25 m

iii: at t=10 => s = 1 x10^2 = 100 m

iv: at t=12s => s = 100 m +20 x (12-10) +0 = 140 m


Related Solutions

A motorcycle accelerates uniformly from rest and reaches a linear speed of 22.8 m/s in a...
A motorcycle accelerates uniformly from rest and reaches a linear speed of 22.8 m/s in a time of 8.64 s. The radius of each tire is 0.266 m. What is the magnitude of the angular acceleration of each tire?
A police car on the side of the road (at rest) uses a radar gun to...
A police car on the side of the road (at rest) uses a radar gun to catch speeders as they approach it. The frequency the radar gun emits is 8 x 109 Hz and the speed limit is 65 mi/hr. a)What is the frequency of the radio wave that the car "sees"? Since they cant really see:) b)What is the frequency of the reflected radio wave that is picked up by the receiver inside the radar gun?
A 0.3 Kg ball is initially at rest at the top left side of a frictionless...
A 0.3 Kg ball is initially at rest at the top left side of a frictionless incline plane: The incline is 0.25 m height and has a length of 0.65 m. a) What is the initial Gravitational Potential Energy of the Ball at the top of the incline? b) What will be the final Kinetic energy of the ball at the bottom right side of the incline? c) If there were friction between the ball and the incline, what would...
Suppose a rocket-propelled motorcycle is fired from rest horizontally across a canyon 1.20 km wide. (a)...
Suppose a rocket-propelled motorcycle is fired from rest horizontally across a canyon 1.20 km wide. (a) What minimum constant acceleration in the x-direction must be provided by the engines so the cycle crosses safely if the opposite side is 0.780 km lower than the starting point? m/s2 (b) At what speed does the motorcycle land if it maintains this constant horizontal component of acceleration? Neglect air drag, but remember that gravity is still acting in the negative y-direction. m/s
Suppose a rocket-propelled motorcycle is fired from rest horizontally across a canyon 1.30 km wide. (a)...
Suppose a rocket-propelled motorcycle is fired from rest horizontally across a canyon 1.30 km wide. (a) What minimum constant acceleration in the x-direction must be provided by the engines so the cycle crosses safely if the opposite side is 0.660 km lower than the starting point? m/s2 (b) At what speed does the motorcycle land if it maintains this constant horizontal component of acceleration? Neglect air drag, but remember that gravity is still acting in the negative y-direction. m/s
A cube with side length L, and density ρC sits at rest on a bathroom scale...
A cube with side length L, and density ρC sits at rest on a bathroom scale at the bottom of a large tank. The tank is partially filled with a fluid having density ρf, leaving the cube partially submerged. A side profile view of the cube shows the cube face a distance d outside of the fluid, and a distance L-d submerged under the fluid. Determine the distance dwhen ρf= 2000 kg/m3, ρC= 4000 kg/m3and L = .50 m. Write...
A square membrane of side lengths L, which is initially at rest on the xy-plane has...
A square membrane of side lengths L, which is initially at rest on the xy-plane has its edges fixed on the xy-plane. A periodic force per unit area, given by A⋅cos⁡(ω⋅t) for t > 0,and A=constant, acts at every point in the membrane. Apply appropriate finite Fourier transforms to show that the displacements in the membrane.
When a potential difference is applied to the piece of metal wire, a current of 4.1...
When a potential difference is applied to the piece of metal wire, a current of 4.1 mA flows through it. if this wire is replaced with a silver wire having twice the diameter of the original wire, how much current will flow through the silver wire? Assume that the lengths of the potential difference across both wires are the same. ( the resistivity of the original metal is 1.68x10^-2 ohm . m, and the resistivity of silver is 1.6x10^-8 ohm...
When the flat open side of a charged coil was brought near the flat open side...
When the flat open side of a charged coil was brought near the flat open side of the coil connected to a galvanometer (both coils parallel to each other), the galvanometer deflects very little. How do you know they need to be parallel and why is this the case? Where is north and south if the coil is acting like a bar magnet?
Consider the system of a motorcycle + car. The motorcycle crashes and sticks into the initially...
Consider the system of a motorcycle + car. The motorcycle crashes and sticks into the initially stationary car, pushing it horizontally. After the crash the motorcycle and the car both slide to a halt together. Even though the system is not closed /isolated, the momentum of the collision is approximately conserved during the collision. Why is that?
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT