In: Operations Management
Question 41: From the information given below about Red Diamond Almond factory, calculate the following:
Red Diamond Almond factory makes special almond butter supplied to local stores. It costs $175 every time the factory makes almond butter to set up the production process. The demand at the local stores for this almond butter is 205lbs per day. The factory can make 350lbs of almond butter per day. Annual cost: It costs $12 annually (365 days) to carry a pound of almond butter in a storage area that is refrigerated.
Given, setup cost, S = $175
Daily demand, d= 205 lbs
Daily production rate, p= 350 lbs
Annual Holding cost per pound, H= $12
Number if working days in a year= 365 days
Annual demand= 205*365= 74825 lbs
Optimal order size=
=
= 2295.18≈ 2295 lbs
Total minimum annual inventory cost= Annual Holding cost+ annual setup cost
=
=
= $11410.32
Number of production runs= D/Q = 74825/ 2295 =32.6 ≈33
Time between runs= 365/ number of production runs= Number of working days in a year/ number of production runs= 365/33 =11.06≈ 11 days
Length of the run, t= Q/p= 2295/ 350= 6.55 ≈ 7 days
Maximum inventory level= Q(1-(d/p))= 2295[1-(205/350)]= 950.79≈ 951 lbs