In: Math
Working backwards, Part I. A 90% confidence interval for a population mean is (83, 89). The population distribution is approximately normal and the population standard deviation is unknown. This confidence interval is based on a simple random sample of 25 observations. Calculate the sample mean, the margin of error, and the sample standard deviation. Use the t distribution in any calculations. Round non-integer results to 2 decimal places.
Sample mean =
Margin of error =
Sample standard deviation =
Solution :
Given that,
Lower confidence interval = 83
Upper confidence interval = 89
=
(Lower confidence interval + Upper confidence interval ) / 2
= (83 + 89) / 2
= 172 / 2 = 86
Sample mean = 86
Margin of error = E = Upper confidence interval -
= 89 - 86 = 3
Margin of error = 3
n = 25
Degrees of freedom = df = n - 1 = 25 - 1 = 24
At 90% confidence level the t is ,
Margin of error = E = t/2,df * (s /
n)
= 15 / 1.711
= 8.77
Sample standard deviation = 8.77
=