Question

In: Physics

A -10.0 nC point charge and a +20.0 nC point charge are 15.0 cm apart on...

A -10.0 nC point charge and a +20.0 nC point charge are 15.0 cm apart on the x-axis.



Part A)

What is the electric potential at the point on the x-axis where the electric field is zero? Answer in V



Part B)

What is the magnitude of the electric field at the point on the x-axis, between the charges, where the electric potential is zero? Answer in N/C

Solutions

Expert Solution

A)

Let the point P where the electric field is zero be at a distance r from -10nC on the x axis. The distance between the charges is 15 cm or 0.15 m

Electric field due to -10 nC

E1 = K(-10x10-9)/r2

Electric field due to 20 nC

E2 = K(20x10-9)/(0.15 – r)2

Total field E = E1 + E2

E = K(-10x10-9)/r2 + K(20x10-9)/(0.15 – r)2

0 = -K(10x10-9)/r2 + K(20x10-9)/(0.15 – r)2

K(10x10-9)/r2 = K(20x10-9)/(0.15 – r)2

1/r2 = 2 / (0.15 – r)2

(0.15 – r)2 = 2r2

0.0225 + r2 – 0.3r = 2r2

0 = r2 + 0.3 r -0.0225

r = 0.0621 m

r = 6.21 cm

so potential at P due to -10 nC

V1 = k(-10nC)/r

V1 = 9 x 109 x (-10) x 10-9/ 0.0621

V1 = - 1449.2 V

potential at P due to 20 nC

V2 = k(20nC)/0.15-r

V2 = 9 x 109 x (20) x 10-9/ 0.15-0.0621

V2 = 2047.8 V

V = v1 + v2

V = -1449.2 +2047.8

V = 598.6 V

B)

The potential at point P due to -10nC

v1 = k x (-10x 10-9) / r

The potential at point P due to 20nC

v2 = k x 20x 10-9/(0.15-r)

Total potential

V = v1 + v2

0 = k x (-10x 10-9) / r + k x 20x 10-9/(0.15-r)

10k x 10-9/r = 20kx10-9/(0.15-r)

0.15-r = 2r

3r = 0.15 m

r = 0.05 m

The field at point P due to -10nC

E1 = k(-10nC)/r2

E1 = 9 x 109 x (-10) x 10-9 / 0.052

E1 = - 36000 N/C

The field at point P due to 20nC

E2 = k(20nC)/(0.15-r)2

E2 = 9 x 109 x (20) x 10-9 / (0.15-0.05)2

E2 = 18000 N/C

Total Field

E = E1 + E2

E = - 18000 N/C

the negative sign indicates that the field is acting along the –x axis

The magnitude of the field E = 18000 N/C


Related Solutions

A -10.0 nC point charge and a +20.0nC point charge are 13.5 cm apart on the...
A -10.0 nC point charge and a +20.0nC point charge are 13.5 cm apart on the x-axis. Part A What is the electric potential at the point on the x-axis where the electric field is zero? Express your answer with the appropriate units. Part B What is the magnitude of the electric field at the point on the x-axis, between the charges, where the electric potential is zero? Express your answer with the appropriate units.
A -12.0 nC point charge and a +24.0nC point charge are 18.0 cm apart on the...
A -12.0 nC point charge and a +24.0nC point charge are 18.0 cm apart on the x axis What is the electric potential at the point on the x axis where the electric field is zero? What is the magnitude of the electric field at the point on the x-axis, between the charges, where the electric potential is zero?
A -8.50 nC point charge and a +17.0nC point charge are 17.5 cm apart on the...
A -8.50 nC point charge and a +17.0nC point charge are 17.5 cm apart on the x-axis. What is the electric potential at the point on the x-axis where the electric field is zero? What is the magnitude of the electric field at the point on the x-axis, between the charges, where the electric potential is zero?
A -8.50 nC point charge and a +17.0nC point charge are 14.5 cm apart on the...
A -8.50 nC point charge and a +17.0nC point charge are 14.5 cm apart on the x-axis. a)What is the electric potential at the point on the x-axis where the electric field is zero? b)What is the magnitude of the electric field at the point on the x-axis, between the charges, where the electric potential is zero?
A -11.0 nC point charge and a +22.0nC point charge are 18.0 cm apart on the...
A -11.0 nC point charge and a +22.0nC point charge are 18.0 cm apart on the x-axis. A)What is the electric potential at the point on the x-axis where the electric field is zero? B) What is the magnitude of the electric field at the point on the x-axis, between the charges, where the electric potential is zero?
A -3.00 nC point charge is at the origin, and a second -6.50 nC point charge...
A -3.00 nC point charge is at the origin, and a second -6.50 nC point charge is on the x-axis at x = 0.800 mm. a. Find the electric field (magnitude and direction) at point on the x-axis at x = 0.200 m. b.Find the electric field (magnitude and direction) at point on the x-axis at x= 1.20 m. c.Find the electric field (magnitude and direction) at point on the x-axis at x = -0.200 m.
A -3.00 nC point charge is at the origin, and a second -5.50 nC point charge...
A -3.00 nC point charge is at the origin, and a second -5.50 nC point charge is on the x-axis at x = 0.800 m. Q1: Find the net electric force that the two charges would exert on an electron placed at point on the x-axis at x = 0.200 m. Q2: Find the net electric force that the two charges would exert on an electron placed at point on the x-axis at x = 1.20 m. Q3: Find the...
A -3.50 nC point charge is at the origin, and a second -5.50 nC point charge...
A -3.50 nC point charge is at the origin, and a second -5.50 nC point charge is on the x-axis at x = 0.800 mm. D) Find the net electric force that the two charges would exert on an electron placed at point on the x-axis at x = 0.200 mm. Express your answer with the appropriate units. Enter positive value if the force is in the positive x-direction and negative value if the force is in the negative x-direction....
A -4.00 nC point charge is at the origin, and a second -5.00 nC point charge...
A -4.00 nC point charge is at the origin, and a second -5.00 nC point charge is on the x-axis at x = 0.800 mm. a. Find the net electric force that the two charges would exert on an electron placed at point on the x-axis at x = 0.200 mm. b. Find the net electric force that the two charges would exert on an electron placed at point on the x-axis at x = 1.20 mm. c. Find the...
A -3.00 nC point charge is at the origin, and a second -5.50 nC point charge...
A -3.00 nC point charge is at the origin, and a second -5.50 nC point charge is on the x-axis at x = 0.800 m. Q1: Find the net electric force that the two charges would exert on an electron placed at point on the x-axis at x = 1.20 mm. Q2: Find the net electric force that the two charges would exert on an electron placed at point on the x-axis at x = -0.200 m
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT