Question

In: Math

In each case, determine the value of the constant c that makes the probability statement correct....

In each case, determine the value of the constant c that makes the probability statement correct. (Round your answers to two decimal places.)

(a)    Φ(c) = 0.9854


(b)    P(0 ≤ Zc) = 0.3078


(c)    P(cZ) = 0.1210


(d)    P(−cZc) = 0.6680


(e)    P(c ≤ |Z|) = 0.0160


You may need to use the appropriate table in the Appendix of Tables to answer this question.

Solutions

Expert Solution

Solution :

Using standard normal table,

Solution :

Using standard normal table,

(a)

= 0.9854

P(Z < z) = 0.9854

P(Z < 2.18) = 0.9854

c = 2.18

(b)

P( 0 z c) = 0.3078

P(Z c) - P(Z 0) = 0.3078

P(Z c) = P(Z 0) + 0.3078

P(Z c) = 0.5 + 0.3078 = 0.8078

P(Z 0.87) = 0.8078

c = 0.87

(c)

P(c Z) = 0.1210

P(Z c) = 0.1210

1 - P(Z c) = 0.120

P(Z c) = 1 - 0.1210 = 0.879

P(Z 1.17) = 0.879

c = 1.17

(d)

P(-c Z c) = 0.6680

P(Z c) - P(Z -c) = 0.6680

2P(Z c) - 1 = 0.6680

2P(Z c) = 1 + 0.6680 = 1.6680

P(Z c) = 1.6680 / 2 = 0.8340

P(Z 0.97) = 0.8340

c = 0.97

(e)

P(c |Z|) = 0.0160

2 * [1 - P(z < c)] = 0.0160

1 - P(z < c) = 0.0160 / 2 = 0.008

P(z < c) = 1 - 0.008 = 0.992

P(z < 2.41) = 0.992

c = 2.41


Related Solutions

In each case, determine the value of the constant c that makes the probability statement correct....
In each case, determine the value of the constant c that makes the probability statement correct. (Round your answers to two decimal places.) (a)    Φ(c) = 0.9850 (b)    P(0 ≤ Z ≤ c) = 0.2939 (c)    P(c ≤ Z) = 0.1251 (d)    P(−c ≤ Z ≤ c) = 0.6528 (e)    P(c ≤ |Z|) = 0.0128
In each case, determine the value of the constant c that makes the probability statement correct....
In each case, determine the value of the constant c that makes the probability statement correct. (Round your answers to two decimal places.) (a) Φ(c) = 0.9842 ( b) P(0 ≤ Z ≤ c) = 0.3051 (c) P(c ≤ Z) = 0.1170 ( d) P(−c ≤ Z ≤ c) = 0.6680 ( e) P(c ≤ |Z|) = 0.0160
In each case, determine the value of the constant c the makes the probability statement correct....
In each case, determine the value of the constant c the makes the probability statement correct. Ф(c) = 0.9838 P (0≤ Z ≤ c) =0.291 P (c ≤ Z) = 0.121 P (-c ≤ Z ≤ c) = 0.668 P(c ≤ │Z│) = 0.016
Using the standard normal table, find the value for z0 that makes each statement correct. Enter...
Using the standard normal table, find the value for z0 that makes each statement correct. Enter your answer accurate to the second decimal place, i.e. X.XX where the first x could be 0 like 0.XX P(Z < z0) = 0.9591 z0 = P( -z0 < Z < z0 ) = 0.6730 z0 = P(Z > z0) = 0.9864 z0 =
Determine the truth value of each statement in the case when the universe comprises all nonzero...
Determine the truth value of each statement in the case when the universe comprises all nonzero integers, and in the case when the universe consists of all nonzero real numbers. (a) ∃x∀y (xy = 1); (b) ∀x∃y ((2x + y = 5) ∧ (x − 3y = −8)). What is the answer for a) and )b? Please thoroughly explain, I've only taken Logic and Quantifiers so far. Please make sure it's clear and readable, 100% I'll thumbs ups if it's...
Determine the value of c and the covariance and correlation for the joint probability mass function...
Determine the value of c and the covariance and correlation for the joint probability mass function f(x, y) = c(x + y) for x = 1, 2, 3 and y = 1, 2, 3.
Choose the correct statement in the parentheses. • If an object has a constant velocity, there...
Choose the correct statement in the parentheses. • If an object has a constant velocity, there (must, may, or cannot) be a net force acting on it. • If an object accelerates, there (must, may, or cannot) be a net force acting on it. • If an object remains at rest, there (must may, or cannot) be a net force acting on it. • If an object moves, there (must, may, or cannot) be a net force acting on it....
Using the given data, determine the rate constant of this reaction and the correct units. A...
Using the given data, determine the rate constant of this reaction and the correct units. A + 2B --> C + D               [A](M)   [B](M) Rate (M/s) Trial 1     .360     .370    .0211 Trial 2     .360     .740     .0211 Trial 3     .720     .370     .0844
A.) In the lab, you will determine a value for the time constant of the RC...
A.) In the lab, you will determine a value for the time constant of the RC circuit, by measuring the amount of time it takes the capacitor voltage to increase from 0.0 V to ______ % of its maximum value. B.) If you only have capacitors of one value, you can change the total capacitance of the circuit by using combinations of capacitors. Assuming that all the capacitors have the same value, how could you increase the total capacitance? Options:...
Please use C++ program. uses a while statement to determine the gross pay for each of...
Please use C++ program. uses a while statement to determine the gross pay for each of several employees. When someone works 41 hours or more. They get paid 1.5x more so my problem is that in my else if statement. The C++should ask repeatedly if the user wants to continue: y or n, if the user types y, then the program should ask for the hours and rate for another employee then display the grosspay. When the user type n,...
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT