In: Accounting
David Davis operates a kiosk in downtown Chicago, at which he sells one style of baseball hat. He buys the hats from a supplier for $36 and sells them for $42. David’s current breakeven point is 33,600 hats per year.
(a1)
Correct answer iconYour answer is correct.
Calculate contribution margin per unit.
| Contribution margin per unit | 
 $enter Contribution margin per unit in dollars  | 
eTextbook and Media
Attempts: unlimited
(a2)
Correct answer iconYour answer is correct.
What is David’s current level of fixed costs? (Use the rounded contribution margin per unit calculated in the previous part.)
| Current level of fixed costs | 
 $enter current level of fixed costs amount in dollars  | 
eTextbook and Media
Attempts: unlimited
(b)
Correct answer iconYour answer is correct.
Assume that David’s fixed costs, variable costs, and sales price were the same last year, when he made $47,040 in net income. How many hats did David sell last year, assuming a 30% income tax rate? (Use the rounded contribution margin per unit calculated in the previous part.)
| 
 enter the number of hats  | 
hats | 
eTextbook and Media
Attempts: unlimited
(c)
Correct answer iconYour answer is correct.
What was David’s margin of safety last year?
| Margin of safety | 
 $enter Margin of safety in dollars  | 
eTextbook and Media
Attempts: unlimited
(d)
Correct answer iconYour answer is correct.
If David wants to earn $84,672 in net income, how many hats must he sell, assuming a 30% tax rate? (Use the rounded contribution margin per unit calculated in the previous part.)
| 
 enter the number of hats  | 
hats | 
eTextbook and Media
Attempts: unlimited
(e)
Correct answer iconYour answer is correct.
How many hats must David sell to break even if his supplier raises the price of the hats to $37 per hat? (Use the rounded contribution margin per unit for computation.)
| 
 enter the number of hats  | 
hats | 
eTextbook and Media
Attempts: unlimited
(g)
New attempt is in progress. Some of the new entries may impact the last attempt grading.Your answer is incorrect.
David has decided to increase his sales price to $43 to offset the supplier’s price increase. He believes that the increase will result in a 5% reduction from last year’s sales volume. What is David’s expected net income, assuming a 30% tax rate?
| Net income | 
 $enter net income amount in dollars  | 
(a1) Contribution margin per unit is ascertained by reducing variable expenses per unit from selling price per unit.
Selling price per unit = $42
Variable expense per unit (Cost of one hat) = $36
Contribution margin per unit = Selling price per unit - Variable expense per unit = $42 - $36 = $6 per unit
(a2) Current level of fixed costs can be ascertained using the equation for determining the Break-even point in units.
Break-even point in units = 33,600 units
Contribution margin per unit = $6 per unit
Break-even point in units = Fixed costs ÷ Contribution margin per unit
33,600 = Fixed costs ÷ $6
Fixed costs = 33,600 × $6 = $201,600
b) Number of hats David sold last year:
Number of hats sold = (Fixed costs + Income before taxes) ÷ Contribution margin per unit
Fixed costs = $201,600
Income before taxes = Net income × 100 / (100 - Income tax rate) = $47,040 × 100 /(100 - 30) = $67,200
Contribution margin per unit = $6
Number of hats sold = ($201,600 + $67,200) ÷ $6 = 44,800 hats
c) Margin of safety is the difference between current sales and
break even sales.
Current sales (last year) = Units sold × Selling price per unit = 44,800 × $42 = $1,881,600
Break even sales = Break even units × Selling price per unit = 33,600 × $42 = $1,411,200
Margin of safety = Current sales - Break even sales = $1,881,600 - $1,411,200 = $470,400
d) Number of hats to be sold earn $84,672 in net income.
Net income before taxes = Net income × 100 / (100 - Income tax rate) = $84,672 × 100 /(100 - 30) = $120,960
Number of hats to be sold to get target income = (Fixed costs +
Income before taxes) ÷ Contribution margin per unit
= ($201,600 + $120,960) ÷ $6 = 53,760 units
e)
Price of hats raised to $37 per bat.
Therefore, variable costs per unit = $37
Selling price per unit = $42
Contribution margin = Selling price per unit - Variable expense per unit = $42 - $37 = $5 per unit
Break even sales in units = Fixed costs ÷ Contribution margin per
unit = $201,600 ÷ 5 = 40,320 units
g)
Net income is ascertained by reducing fixed costs and income taxes frm contribution margin and income before taxes.
Increased sales price per unit = $43
Variable costs per unit = $37
Sales volume = 5% reduction from last year’s sales volume = 95% of last year's sales volume
Sales volume = 44,800 × 95% = 42,560 units
New contribution margin = $43 - $37 = $6 per unit
Contribution margin = Sales volume - Contribution margin per unit = 42,560 × $6 = $255,360
Income before taxes = Contribution margin - Fixed costs = $255,360 - $201,600 = $53,760
Tax rate = 30%
Net income = Income before taxes × 100% - 30%) = $53,760 × 70% = $37,632