In: Chemistry
Be sure to answer all parts. A 23.0−mL solution of 0.110 M CH3COOH is titrated with a 0.220 M KOH solution. Calculate the pH after the following additions of the KOH solution: (a) 10.0 mL (b) 11.5 mL (c) 15.0 mL
a)when 10.0 mL of KOH is added
we have:
Molarity of CH3COOH = 0.11 M
Volume of CH3COOH = 23 mL
Molarity of KOH = 0.22 M
Volume of KOH = 10 mL
mol of CH3COOH = Molarity of CH3COOH * Volume of CH3COOH
mol of CH3COOH = 0.11 M * 23 mL = 2.53 mmol
mol of KOH = Molarity of KOH * Volume of KOH
mol of KOH = 0.22 M * 10 mL = 2.2 mmol
We have:
mol of CH3COOH = 2.53 mmol
mol of KOH = 2.2 mmol
2.2 mmol of both will react
excess CH3COOH remaining = 0.33 mmol
Volume of Solution = 23 + 10 = 33 mL
[CH3COOH] = 0.33 mmol/33 mL = 0.01M
[CH3COO-] = 2.2/33 = 0.0667M
They form acidic buffer
acid is CH3COOH
conjugate base is CH3COO-
Ka = 1.8*10^-5
pKa = - log (Ka)
= - log(1.8*10^-5)
= 4.745
we have below equation to be used:
This is Henderson–Hasselbalch equation
pH = pKa + log {[conjugate base]/[acid]}
= 4.745+ log {6.667*10^-2/1*10^-2}
= 5.569
Answer: 5.57
b)when 11.5 mL of KOH is added
we have:
Molarity of CH3COOH = 0.11 M
Volume of CH3COOH = 23 mL
Molarity of KOH = 0.22 M
Volume of KOH = 11.5 mL
mol of CH3COOH = Molarity of CH3COOH * Volume of CH3COOH
mol of CH3COOH = 0.11 M * 23 mL = 2.53 mmol
mol of KOH = Molarity of KOH * Volume of KOH
mol of KOH = 0.22 M * 11.5 mL = 2.53 mmol
We have:
mol of CH3COOH = 2.53 mmol
mol of KOH = 2.53 mmol
2.53 mmol of both will react to form CH3COO- and H2O
CH3COO- here is strong base
CH3COO- formed = 2.53 mmol
Volume of Solution = 23 + 11.5 = 34.5 mL
Kb of CH3COO- = Kw/Ka = 1*10^-14/1.8*10^-5 = 5.556*10^-10
concentration ofCH3COO-,c = 2.53 mmol/34.5 mL = 0.0733M
CH3COO- dissociates as
CH3COO- + H2O -----> CH3COOH + OH-
0.0733 0 0
0.0733-x x x
Kb = [CH3COOH][OH-]/[CH3COO-]
Kb = x*x/(c-x)
Assuming small x approximation, that is lets assume that x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Kb = x*x/(c)
so, x = sqrt (Kb*c)
x = sqrt ((5.556*10^-10)*7.333*10^-2) = 6.383*10^-6
since c is much greater than x, our assumption is correct
so, x = 6.383*10^-6 M
[OH-] = x = 6.383*10^-6 M
we have below equation to be used:
pOH = -log [OH-]
= -log (6.383*10^-6)
= 5.20
we have below equation to be used:
PH = 14 - pOH
= 14 - 5.20
= 8.80
Answer: 8.80
c)when 15.0 mL of KOH is added
we have:
Molarity of CH3COOH = 0.11 M
Volume of CH3COOH = 23 mL
Molarity of KOH = 0.22 M
Volume of KOH = 15 mL
mol of CH3COOH = Molarity of CH3COOH * Volume of CH3COOH
mol of CH3COOH = 0.11 M * 23 mL = 2.53 mmol
mol of KOH = Molarity of KOH * Volume of KOH
mol of KOH = 0.22 M * 15 mL = 3.3 mmol
We have:
mol of CH3COOH = 2.53 mmol
mol of KOH = 3.3 mmol
2.53 mmol of both will react
excess KOH remaining = 0.77 mmol
Volume of Solution = 23 + 15 = 38 mL
[OH-] = 0.77 mmol/38 mL = 0.0203 M
we have below equation to be used:
pOH = -log [OH-]
= -log (2.026*10^-2)
= 1.69
we have below equation to be used:
PH = 14 - pOH
= 14 - 1.69
= 12.31
Answer: 12.31