In: Finance
Weight in T-Bills |
Weight in S& P |
0 |
1.0 |
0.2 |
0.8 |
0.4 |
0.6 |
0.6 |
0.4 |
0.8 |
0.2 |
1 |
0 |
a) S&P Index Premium over Treasury bill = 8% | Current Treasury bill = 5% | Standard Dev of S&P 500 = 20%
Using CAPM equation, where Weights for S&P index is the Beta since the risky part of the portfolio is the market index
E(r) = Risk-free rate + Weight for S&P * Risk premium
i) Weight for T-bills = 0 and Weight for S&P = 1
E(R) = 5% + 1 * 8% = 8%
Since Risk-free asset has zero standard deviation, hence, weighted risk of S&P is the risk of portfolio
Variance of the portfolio = (1*20%)2 = 0.04
Utility at (A = 2) = E(R) - 1/2 * A * Variance of the portfolio
Utility at (A = 2) = 8% - 1/2 * 2 * 0.04 = 0.040
Utility at (A = 3) = 8% - 1/2 * 3 * 0.04 = 0.020
ii) W for T-bills = 0.2 and Weight for S&P = 0.8
E(R) = 5% + 0.8 * 8% = 5% + 6.4% = 11.4%
Variance of the portfolio = (0.8 * 20%)2 = 0.0256
Utility at (A = 2) = 11.4% - 1/2 * 2 * 0.0256 = 0.088
Utility at (A = 3) = 11.4% - 1/2 * 3 * 0.0256 = 0.0756
iii) Weight for T-bills = 0.4 and Weight for S&P = 0.6
E(R) = 5% + 0.6 * 8% = 9.8%
Variance of the portfolio = (0.6 * 20%)2 = 0.0144
Utility at (A = 2) = 9.8% - 1/2 * 2 * 0.0144 = 0.084
Utility at (A = 3) = 9.8% - 1/2 * 3 * 0.0144 = 0.0764
iv) Weight for T-bills = 0.6 and Weight for S&P = 0.4
E(R) = 5% + 0.4 * 8% = 8.2%
Variance of the portfolio = (0.4 * 20%)2 = 0.0064
Utility at (A = 2) = 8.2% - 1/2 * 2 * 0.0064 = 0.076
Utility at (A = 3) = 8.2% - 1/2 * 3 * 0.0064 = 0.072
v) Weight for T-bills = 0.8 and Weight for S&P = 0.2
E(R) = 5% + 0.2 * 8% = 6.6%
Variance of the portfolio = (0.2 * 20%)2 = 0.0016
Utility at (A = 2) = 6.6% - 1/2 * 2 * 0.0016 = 0.06440
Utility at (A = 3) = 6.6% - 1/2 * 3 * 0.0016 = 0.06360
vi) Weight for T-bills = 1 and Weight for S&P = 0
E(R) = 5% + 0 * 8% = 5%
Variance of the portfolio = (0 * 20%)2 = 0
Utility at (A = 2) = 5% - 1/2 * 2 * 0 = 0.050
Utility at (A = 3) = 5% - 1/2 * 3 * 0 = 0.050
Case of Utility at (A = 2)
=> Highest utility of 0.088 is in the portfolio with 0.2 allocation to T-bills and 0.8 allocation to S&P 500 Index
=> Lowest utility of 0.040 is in the portfolio with 100% allocation to S&P index and 0% allocation to T-bills
Case of Utility at (A = 3)
=> Highest utility of 0.07560 is in the portfolio with 0.4 allocation to T-bills and 0.6 allocation to S&P 500 Index
=> Similar to case of A = 2, Lowest utility of 0.020 is in the portfolio with 100% allocation to S&P index and 0% allocation to T-bills