In: Accounting
Causwell Company began 2018 with 22,000 units of inventory on
hand. The cost of each unit was $6.00. During 2018 an additional
42,000 units were purchased at a single unit cost, and 32,000 units
remained on hand at the end of 2018 (32,000 units therefore were
sold during 2018). Causwell uses a periodic inventory system. Cost
of goods sold for 2018, applying the average cost method, is
$225,600. The company is interested in determining what cost of
goods sold would have been if the FIFO or LIFO methods were
used.
Required:
1. Determine the cost of goods sold for 2018 using
the FIFO method. [Hint: Determine the cost per unit of
2018 purchases.]
2. Determine the cost of goods sold for 2018 using
the LIFO method. (Do not round intermediate
calculations.)
|
1 | FIFO Cost of goods sold | = | $ 2,08,000 | |||||||
2 | LIFO Cost of goods sold | = | $ 2,43,200 | |||||||
1 | FIFO Method: | |||||||||
Available for sale | Cost of goods sold | Ending Inventory | ||||||||
Units | Unit price | Amount | Units | Unit price | Amount | Units | Unit price | Amount | ||
Beginning Inventory | 22,000 | $ 6 | $ 1,32,000 | 22,000 | $ 6 | $ 1,32,000 | - | $ 6 | $ - | |
Purchases | 42,000 | $ 7.60 | $ 3,19,200 | 10,000 | $ 7.60 | $ 76,000 | 32,000 | $ 7.60 | $ 2,43,200 | |
64,000 | $ 4,51,200 | 32,000 | $ 2,08,000 | 32,000 | $ 2,43,200 | |||||
2 | LIFO Method: | |||||||||
Available for sale | Cost of goods sold | Ending Inventory | ||||||||
Units | Unit price | Amount | Units | Unit price | Amount | Units | Unit price | Amount | ||
Beginning Inventory | 22,000 | $ 6 | $ 1,32,000 | - | $ 6 | $ - | 22,000 | $ 6 | $ 1,32,000 | |
Purchases | 42,000 | $ 7.60 | $ 3,19,200 | 32,000 | $ 7.60 | $ 2,43,200 | 10,000 | $ 7.60 | $ 76,000 | |
64,000 | $ 4,51,200 | 32,000 | $ 2,43,200 | 32,000 | $ 2,08,000 | |||||
Workings: | ||||||||||
Average cost Method: | ||||||||||
Available for sale | Cost of goods sold | Ending Inventory | ||||||||
Units | Unit price | Amount | Units | Unit price | Amount | Units | Unit price | Amount | ||
Beginning Inventory | 22,000 | $ 6 | $ 1,32,000 | |||||||
Purchases | 42,000 | $ 7.60 | $ 3,19,200 | |||||||
Total | 64,000 | $ 7.05 | $ 4,51,200 | 32,000 | $ 7.05 | $ 2,25,600 | 32,000 | $ 7.05 | $ 2,25,600 | |
Average cost | = | ($2,25,600 / 32,000) | ||||||||
= | $7.05 | |||||||||
a | Total units | = | 64,000 | |||||||
b | Average cost | = | $ 7.05 | |||||||
c | (a X b) | = | $ 4,51,200 | |||||||
d | Beginning Inventory cost | = | $ 1,32,000 | |||||||
e | (c - d) | = | $ 3,19,200 | |||||||
f | Purchase units | = | 42,000 | |||||||
(e / f) | Purchase price per unit | = | $ 7.60 |