Question

In: Accounting

Buzz Appliances manufactures two​ products: Food Processors and Espresso Machines. The following data are​ available: Food...

Buzz Appliances manufactures two​ products: Food Processors and Espresso Machines. The following data are​ available:

Food Processors

Espresso Makers

Sales price

$ 155.00$155.00

$ 245.00$245.00

Variable costs

$ 70.00$70.00

$ 170.00$170.00

The company can manufacture two food processors per machine hour and three espresso machines per machine hour. The​ company's production capacity is

1 comma 7001,700

machine hours per month.The company has demand of

2 comma 1002,100

espresso machines. How many espresso machines and food processors should they produce based on demand and available machine​ hours?

A.

700700

espresso machines and

2 comma 0002,000

food processors

B.

2 comma 1002,100

espresso machines and

1 comma 0001,000

food processors

C.

700700

espresso machines and

1 comma 0001,000

food processors

D.

2 comma 1002,100

espresso machines and 0 food processors

Solutions

Expert Solution

Answer is 2 comma 1002,100 espresso machines and 0 food processors.

Explanation:

Contribution per unit of Food Processor = Sales price - Variable costs = $155 - $70 = $85

Contribution per unit of Espresso Makers = Sales price - Variable costs = $245 - $170 = $75

Contribution per machine hour if Food Processor is manufactured = $85*2 = $170

Contribution per machine hour if Espresso Makers is manufactured = $75*3 = $225

Contribution margin per machine hour in case of manufacturing Espresso Makers is higher in comparison to Food Processor, so, Espresso Makers should be manufactured till the demand for Espresso Makers is satisfied and there after Food Processor should be manufactured with the remaining machine hours available.

Total demand for Espresso Makers = 2100

Machine hours available = 1700

Machine hours utilized in total manufacturing of Espresso Makers =

Total demand for Espresso Makers/Number of Espresso Makers manufactured per machine hour

= 2100/3 = 700 machine hours

Remaining machine hours = 1700 - 700 = 1000

Remaining machine hours is 1000 but there is no demand for Food Processor available in the market. So, company should manufacture 2,100 espresso machines and 0 food processors.


Related Solutions

Buzz Appliances manufactures two? products: Food Processors and Espresso Machines. The following data are? available: Food...
Buzz Appliances manufactures two? products: Food Processors and Espresso Machines. The following data are? available: Food Processors Espresso Makers Sales price $135.00 $225.00 Variable costs $80.00 $160.00 The company can manufacture two food processors per machine hour and three espresso machines per machine hour. The? company's production capacity is 1,300 machine hours per month. The company has demand of 3,000 espresso machines. How many espresso machines and food processors should they produce based on demand and available machine? hours?
Healthier Living Company manufactures two products, toaster ovens and bread machines. The following data are available:...
Healthier Living Company manufactures two products, toaster ovens and bread machines. The following data are available: toaster ovens bread machines sales price $80 $150 variable costs $40 $100 Healthier Living can manufacture six toaster ovens per machine hour and four bread machines per machine hour. Healthier Living's production capacity is 1,800 machine hours per month. Marketing limitations indicate that Healthier Living can sell a maximum of 5,000 toasters a month, and 4,000 bread machines per month. Which product and how...
Table 6 Easy Cook Company manufactures two products: toaster ovens and bread machines. The following data...
Table 6 Easy Cook Company manufactures two products: toaster ovens and bread machines. The following data are available: Toaster Ovens Bread Machines Sale price $60 $135 Variable costs 38 62 The company can manufacture five toaster ovens per machine hour and three bread ovens per machine hour. The company’s production capacity is 1,500 machine hours per month. Refer to Table 6. To maximize profits, the company should produce ________.
The Ultimate Chef Ltd manufactures food processors.  Their standard cost information for one food processor is: £...
The Ultimate Chef Ltd manufactures food processors.  Their standard cost information for one food processor is: £ Materials 2kg @ £9.00 per kg 18 Direct Labour 1 hours @ £16.00 per hour 16 Variable overheads 1.5 hours @ £12.00 per hour 18 £52 Budget information for November 2019: Budgeted selling price per food processor is £85. Budgeted sales volume was 3,000 units. Actual information for November 2019: 3,400 units were produced and sold generating £272,000 revenue. 6,100kg of materials were used...
Pet Food Your company manufactures two products, bird food and dog food. You have two departments:...
Pet Food Your company manufactures two products, bird food and dog food. You have two departments: blending and packaging. The requirements in each department for manufacturing a ton of either product are shown in hours in the following table: Hours per Tons of Product Blending          Packaging Bird food         0.25                      0.10 Dog food          0.15                      0.30 Each department has 8 hours available per day. Bird food is made from the three ingredients: seeds, ground stones, and cereal. Dog food...
Better Products, Inc., manufactures three products on two machines. In a typical week, 40 hours are...
Better Products, Inc., manufactures three products on two machines. In a typical week, 40 hours are available on each machine. The profit contribution and production time in hours per unit are as follows: Category Product 1 Product 2 Product 3 Profit/unit $30 $50 $20 Machine 1 time/unit 0.5 2 0.75 Machine 2 time/unit 1 1 0.5 Two operators are required for machine 1; thus, 2 hours of labor must be scheduled for each hour of machine 1 time. Only one...
The Jersey Chemical Company manufactures two industrial chemical products, called Zanide and Kreolite. Two machines are...
The Jersey Chemical Company manufactures two industrial chemical products, called Zanide and Kreolite. Two machines are used in the process, and each machine has 24 hours of capacity per day. The following data are available: Zanide Kreolite Selling price per drum $36 $42 Variable cost per drum $28 $28 Hours required per drum on machine I 2 hours 2 hours Hours required per drum on machine II 1 hour 3 hours The company can produce and sell partially full drums...
Many food manufacturers fortify their food products by adding vitamins. The following data are the amounts...
Many food manufacturers fortify their food products by adding vitamins. The following data are the amounts of vitamin C measured in mg/100g of corn soy blend for a random sample of size 8. Sample points: 26   31   23   22   11   22   14   31 The US Agency for International Development specifies a mean vitamin C content of 30 mg. Test the hypothesis that mean vitamin C content does not conform to these specifications at significance level 5%. (s=7.19) Decision:          ...
Top Snap Products made the following data available:                                  &nbs
Top Snap Products made the following data available:                                                                  Whole Units         % Conversion Added this month Beginning WIP Inventory                 900                            70% Units Started and Completed        1,700                                    100% Ending WIP Inventory                        600                                      40% What is the Equivalent Units of Production for Conversion? Group of answer choices $2,500 $2,350 $3,210 $2,570
Product Pricing: Two Products Quality Data manufactures two products, CDs and DVDs, both on the same...
Product Pricing: Two Products Quality Data manufactures two products, CDs and DVDs, both on the same assembly lines and packaged 10 disks per pack. The predicted sales are 400,000 packs of CDs and 500,000 packs of DVDs. The predicted costs for the year 2009 are as follows: Variable Costs Fixed Costs Materials $100,000 $600,000 Other 250,000 600,000 Each product uses 50 percent of the materials costs. Based on manufacturing time, 40 percent of the other costs are assigned to the...
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT