In: Finance
| 
 (1)  | 
 (2)  | 
 (3)  | 
 (4)  | 
|
| 
 Face value  | 
 $190,000  | 
 (d)  | 
 $280,000  | 
 $1,950,000  | 
| 
 Stated rate  | 
 12%  | 
 4%  | 
 6%  | 
 (i)  | 
| 
 Interest payment period  | 
 Quarterly  | 
 Semiannually  | 
 Quarterly  | 
 Quarterly  | 
| 
 Interest payment  | 
 (a)  | 
 $10,400  | 
 $4,200  | 
 $19,500  | 
| 
 Maturity (in years)  | 
 10 years  | 
 3 years  | 
 6 years  | 
 4 years  | 
| 
 Market rate  | 
 8%  | 
 (e)  | 
 16%  | 
 8%  | 
| 
 Bond issue price  | 
 (b)  | 
 (f)  | 
 (g)  | 
 (j)  | 
| 
 (Discount)/premium  | 
 (c)  | 
 $(60,837)  | 
 (h)  | 
 (k)  | 
Fill in the missing items for each of the cases below:
Ans 1.
a) Interest Payment = $ 190,000 * 3% = $ 5,700
b) Bond Issue Price = $5,700 * PVAF(2%,40) + $190,000 PVIF(2% ,40)
= $5,700 * 27.3554 +$190,000* 0.4529
= $155,926.23 +$86,051 = $241,977.23
c) Premium = 241,977.23 - $190,000 =$ 51,977.23
2.
d) Face Value = $10,400/2% = $ 520,000
f) Bond Issue Price = 520,000 - 60,837 = $459,163
e) Market Rate = 4.25 * 2 = 8.5% exactally (By hit and trial method)
or we can calculate it by formula r = ( I + ( F-P )/ n )/ {(F + P)/2}
Where,
I = Periodic Interest Amount
F = Redemption Amount
P = Current Market Price
n = Remaining Period to maturity
r = Periodic market Interest rate to be converted into annual
r = {$10,400 + ( $520,000- $459,163 )/ 6 }/ {($520,000 + $ 459,163)/2} = ($10,400+$10,139.5)/$4,89,581.5 =
$ 20,539.5/$ 4,89,581.5 = 0.041953 or 4.2% (approx.) and annual rate is 4.2 * 2 =8.4%
3.
g) Bond Issue Price =$ 4200 * PVAF (4%,24) + $ 280,000 * PVIF (4%,24)
= $ 4,200 * 15.24696 + $ 280,000*0.39012
=$ 64,037.23 + $ 109,233.6
=$ 173,270.83
h) Discount = $173,270.83 - $ 280,000 = - $106,729.17
4.
i) Stated Rate =( $ 19,500/ $ 1,950,000 )* 100 = 1% (for 1 Quarter)
Yearly Stated rate = 4 * 1% = 4%
j) Bond Issue Price = $ 19500 * PVAF (2%,16)+$ 1,950,000* PVIF (2%,16)
= $ 19,500 * 13.57771 +1,950,000 * 0.72845
=$ 264,765.345 + $ 1,420,477.5
= $ 1,685,242.845
k) Discount =$ 1,685,242.845 - $ 1,950,000 = - $ 264,757.155