In: Operations Management
A local manufacturer uses 2,000 electronic switches boxes a year. Carrying costs are 23% of the cost of the switch per year, and ordering costs are $15 per order. The following price schedule applies. What is the optimal order quantity? Show all total costs calculations and explain your answer.
Number of Switches Price per Switch
0 - 99 $17.50
100 - 999 $17.00
1000 or more $16.50
DEMAND = 2000
ORDERING COST = 15
HOLDING COST % = 23 %
EOQ = SQRT(2 * D * S / H), WHERE D = DEMAND, S = ORDERING COST, H = HOLDING COST
ANNUAL HOLDING COST = (Q* / 2) * H
ANNUAL ORDERING COST = (DEMAND / Q*) * S
ANNUAL PURCHASE COST = DEMAND * PER UNIT COST IN PARTCIULAR PRICE BRACKET
TCI = AHC + AOC + APC
OPTIMAL ORDER QUANTITY = 124
TOTAL COST FOR OPTIMAL QUANTITY = 34484
| 
 #  | 
 MINIMUM QUANTITY  | 
 MAXIMUM QUANTITY  | 
 UNIT COST  | 
 ADJUSTED HOLDING COST  | 
 Q  | 
 Q*  | 
 AHC  | 
 AOC  | 
 APC  | 
 TCI  | 
| 
 1  | 
 1  | 
 99  | 
 17.5  | 
 4.025  | 
 122  | 
 99  | 
 (99 / 2) * 4.025 = 199.24  | 
 2000 / 99 * 15 = 303.03  | 
 2000 * 17.5 = 35000  | 
 199.24 + 303.03 + 35000 = 35502  | 
| 
 2  | 
 100  | 
 999  | 
 17  | 
 3.91  | 
 124  | 
 124  | 
 (124 / 2) * 3.91 = 242.42  | 
 2000 / 124 * 15 = 241.94  | 
 2000 * 17 = 34000  | 
 242.42 + 241.94 + 34000 = 34484  | 
| 
 3  | 
 1000  | 
 OR MORE  | 
 16.5  | 
 3.795  | 
 126  | 
 1000  | 
 (1000 / 2) * 3.795 = 1897.5  | 
 2000 / 1000 * 15 = 30  | 
 2000 * 16.5 = 33000  | 
 1897.5 + 30 + 33000 = 34928  | 
Do leave a like for the answer if you found it helpful.