In: Math
In a study of cell phone use and brain hemispheric dominance, an Internet survey was e-mailed to 2446 subjects randomly selected from an online group involved with ears. 1083 surveys were returned. Construct a 99% confidence interval for the proportion of returned survey.
Solution :
Given that,
n = 2446
x = 1083
Point estimate = sample proportion =
= x / n = 0.443
At 99% confidence level the z is ,
Margin of error = E = Z
/ 2 *
((
* (1 -
)) / n)
= 2.576 * (((0.443
* 0.557) / 2446)
= 0.026
A 99% confidence interval for population proportion p is ,
0.443 - 0.026 < p < 0.443 + 0.026
0.417 < p < 0.469
The 99% confidence interval is : (0.417 , 0.469)