In: Statistics and Probability
A famous scientist, Mendel, conducted a genetic experiment with peas. One sample
from this experiment consisted of 152 yellow peas out of 580 peas. Calculate a 95%
confidence interval for the percentage of yellow peas. Also, find the estimation and
the margin of error.
Solution :
Given that,
n = 580
x = 152
Point estimate = sample proportion =
= x / n = 152/580=0.262
At 95% confidence level the z is ,
Z/2
= Z0.025 = 1.96 ( Using z table )
Margin of error = E = Z/2 *
(((
* (1 -
)) / n)
E = 0.036
A 95% confidence interval for population proportion p is ,
0.262-0.036 < p < 0.262+0.036
0.226< p < 0.298