In: Statistics and Probability
genetic experiment with peas resulted in one sample of offspring that consisted of
445
green peas and
158
yellow peas.a. Construct a
95 %
confidence interval to estimate of the percentage of yellow peas.
b. It was expected that 25% of the offspring peas would be yellow. Given that the percentage of offspring yellow peas is not 25%, do the results contradict expectations?
a. Construct a
95 %
confidence interval. Express the percentages in decimal form.
less than
(R
Solution :
Given that,
n = 445 + 158 = 603
x = 158
Point estimate = sample proportion =
= x / n = 158 / 603 = 0.262
At 95% confidence level the z is ,
Margin of error = E = Z
/ 2 *
((
* (1 -
)) / n)
= 1.96 * (((0.262
* 0.738) / 603)
= 0.035
A 95% confidence interval for population proportion p is ,
0.262 - 0.035 < p < 0.262 + 0.035
0.227 < p < 0.297
The 95% confidence interval for the population proportion p is : (0.227 , 0.297)
No, the confidence interval includes 0.25, so the true percentage could easily equal 25% .