Question

In: Finance

During 2017, Fresh Express Company sold 2,540 units of its product on September 20 and 3,200...

During 2017, Fresh Express Company sold 2,540 units of its product on September 20 and 3,200 units on December 22, all at a price of $94 per unit. Incurring operating expenses of $18 per unit sold, it began the year with and made successive purchases of the product as follows:

  January 1 beginning inventory 640 units @ $ 39 per unit
     Purchases:
     February 20 1,540 units @ $ 41 per unit
     May 16 740 units @ $ 45 per unit
     December 11 3,340 units @ $ 46 per unit
  Total 6,260 units


Required:
Prepare a comparative income statement for the company, showing in adjacent columns the profits earned from the sale of the product, assuming the company uses a perpetual inventory system and prices its ending inventory on the basis of (a) FIFO and (b) Moving weighted average: (Round "Cost per unit" to 2 decimal places. Round your intermediate calculations and final answers to 2 decimal places.)

Solutions

Expert Solution

LIFO Moving Weighted Average
Sales (2540+3200)*94 = $       5,39,560 $    5,39,560
Cost of goods sold $       2,51,120 $    2,52,632
Gross profit $       2,88,440 $    2,86,928
Operating expenses (5740*18) $       1,03,320 $    1,03,320
Net operating income $       1,85,120 $    1,83,608
WORKINGS:
Cost of goods available for sale = 640*39+1540*41+740*45+3340*46 = $       2,75,040
Ending inventory in number of units = 6260-2540-3200 = 520
Cost of goods sold:
FIFO:
Septemeber 20 = 640*39+1540*41+360*45 = $       1,04,300
December 22 = 380*45+2820*46 = $       1,46,820
Total cost of goods sold $       2,51,120
Moving weighted average:
Weighted average on May 16 = (640*39+1540*41+740*45)/(640+1540+740) = $ 42.00
Cost of goods sold of sale on September 20 = 2540*42 = $       1,06,680
Weighted average on December 11 = (360*42+3340*46)/(360+3340) = $             45.61
Cost of goods sold of sale on December 22 = 3200*45.61 = $       1,45,952
Total cost of goods sold $       2,52,632

Related Solutions

During 2017, Fresh Express Company sold 2,530 units of its product on September 20 and 3,150...
During 2017, Fresh Express Company sold 2,530 units of its product on September 20 and 3,150 units on December 22, all at a price of $93 per unit. Incurring operating expenses of $17 per unit sold, it began the year with and made successive purchases of the product as follows:   January 1 beginning inventory 630 units @ $ 38 per unit      Purchases:      February 20 1,530 units @ $ 40 per unit      May 16 730 units @ $ 44 per unit...
During April, Wiggins Company sold 900 units of Product X for $10 per unit.  Its beginning inventory,...
During April, Wiggins Company sold 900 units of Product X for $10 per unit.  Its beginning inventory, purchases, and sales during the month were as follows: April   1          Beginning Inventory   200 units @ $1             5          Purchases                    200 units @ $2             8          Sales                            300 units             10        Purchases                    200 units @ $3             15        Purchases                    200 units @ $4             18        Sales                            300 units             20        Purchases                    200 units @ $5             25        Purchases                    200 units @ $6             28        Sales                            300 units Compute the proper cost to be assigned to ending inventory, cost of goods sold, and gross profit under each of these methods using the...
QP Corp. sold 5,470 units of its product at $45.30 per unit during the year and...
QP Corp. sold 5,470 units of its product at $45.30 per unit during the year and incurred operating expenses of $6.30 per unit in selling the units. It began the year with 630 units in inventory and made successive purchases of its product as follows. Jan. 1 Beginning inventory 630 units @ $18.30 per unit Feb. 20 Purchase 1,530 units @ $19.30 per unit May 16 Purchase 730 units @ $20.30 per unit Oct. 3 Purchase 430 units @ $21.30...
QP Corp. sold 5,470 units of its product at $45.30 per unit during the year and...
QP Corp. sold 5,470 units of its product at $45.30 per unit during the year and incurred operating expenses of $6.30 per unit in selling the units. It began the year with 630 units in inventory and made successive purchases of its product as follows. Jan. 1 Beginning inventory 630 units @ $18.30 per unit Feb. 20 Purchase 1,530 units @ $19.30 per unit May 16 Purchase 730 units @ $20.30 per unit Oct. 3 Purchase 430 units @ $21.30...
On September 1, 2017, Sweet Company sold at 104 (plus accrued interest) 5,400 of its 9%,...
On September 1, 2017, Sweet Company sold at 104 (plus accrued interest) 5,400 of its 9%, 10-year, $1,000 face value, nonconvertible bonds with detachable stock warrants. Each bond carried two detachable warrants. Each warrant was for one share of common stock at a specified option price of $15 per share. Shortly after issuance, the warrants were quoted on the market for $3 each. No fair value can be determined for the Sweet Company bonds. Interest is payable on December 1...
On September 1, 2017, Whispering Company sold at 104 (plus accrued interest) 5,880 of its 8%,...
On September 1, 2017, Whispering Company sold at 104 (plus accrued interest) 5,880 of its 8%, 10-year, $1,000 face value, nonconvertible bonds with detachable stock warrants. Each bond carried two detachable warrants. Each warrant was for one share of common stock at a specified option price of $13 per share. Shortly after issuance, the warrants were quoted on the market for $3 each. No fair value can be determined for the Whispering Company bonds. Interest is payable on December 1...
during january, tedesco company sold 183 units of product k. It's beginning inventory and purchases during...
during january, tedesco company sold 183 units of product k. It's beginning inventory and purchases during the month were as following: january. 1- beginng inventory 100 units @ $41, january 5 -purchases 100 units @ $43, january 10 -purchases 100 units @ $38, january 15- purchases 100 units @ $50, january 20- purchases 100 units @ $48. Using the periodic inventory system compute the ending inventory and the cost of goods sold using the methods: a) average cost, b) FIFO,...
During the current period, McLaughlin Company sold 60,000 units of product at $30 per unit. At...
During the current period, McLaughlin Company sold 60,000 units of product at $30 per unit. At the beginning of the period, there were 10,000 units in inventory and McLaughlin Company manufactured 50,000 units during the period. The manufacturing costs and selling and administrative expenses were as follows: Total Cost Number of Units Unit Cost Beginning inventory: Direct materials.....................................$ 67,000 10,000 $ 6.70 Direct labor........................................ 155,000 10,000 15.50 Variable factory overhead...........................18,000 10,000 1.80 Fixed factory overhead............................. 20,000 10,000 2.00 Total ....
Garrett Company provided the following information: Product 1 Product 2 Units sold 10,000   20,000   Price $20  ...
Garrett Company provided the following information: Product 1 Product 2 Units sold 10,000   20,000   Price $20   $15   Variable cost per unit $10   $10   Direct fixed cost $35,000   $75,000   Common fixed cost totaled $46,000. Garrett allocates common fixed cost to Product 1 and Product 2 on the basis of sales. If Product 2 is dropped, which of the following is true? a.Sales will increase by $300,000. b.Overall operating income will increase by $2,600. c.Overall operating income will decrease by $25,000. d.Overall...
During 2021, its first year of operations, XYZ Company produced 25,000 units and sold 19,000 units....
During 2021, its first year of operations, XYZ Company produced 25,000 units and sold 19,000 units. During 2022, XYZ Company produced 30,000 units and sold 32,000 units. The following information was taken from XYZ's accounting records for 2021 and 2022: 2021 2022 Direct materials cost per unit ............ $18 $17 Direct labor cost per unit ................ $16 $21 Variable overhead cost per unit ........... $7 $9 Variable selling & admin cost per unit .... $4 $6 Fixed overhead (total cost)...
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT