Question

In: Chemistry

As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 450. mL of...

As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 450. mL of a potassium dihydrogen phosphate buffer solution of pH = 6.91. The pKa of H2PO4− is 7.21. You have the following supplies: 2.00 L of 1.00 M KH2PO4 stock solution, 1.50 L of 1.00 M K2HPO4 stock solution, and a carboy of pure distilled H2O. How much 1.00 M KH2PO4 will you need to make this solution? (Assume additive volumes.)

Solutions

Expert Solution

Sol :-

The pH of a buffer can be calculated using Henderson equation which is given below.

pH = pKa + log ( Base / Acid )

Here, pH is given as 6.91

pKa is 7.21

Acid is KH2PO4 and base is K2PO4

After substituting the values, we get

6.91 = 7.21 + log ( K2HPO4 / KH2PO4)

-0.30 = log ( K2HPO4 / KH2PO4)

10^-0.30 = ( K2HPO4 / KH2PO4)

( K2HPO4 / KH2PO4) = 0.5012

In terms of moles , above equation can be expressed as

moles of K2HPO4 = 0.5012 * moles of KH2PO4 ..............................(1)

The volume required is 450 mL which is 0.45 L

Let's assume volume of KH2PO4 as x L

Therefore volume of K2HPO4 would be 0.45 - x L

Molarity = moles / L

Moles = Molarity * L

Molarity of both the solutions is 1 M

Therefore, moles of KH2PO4 = x mol

Moles of K2HPO4 = 0.45 - x

Let's plug these moles in equation 1

moles of K2HPO4 = 0.5012 * moles of KH2PO4

0.45 - x = 0.5012 * x

1.5012 x = 0.45

x = 0.300 L = 300 mL

So,

300 mL of KH2PO4 is required to prepare the given buffer


Related Solutions

1) As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 450. mL...
1) As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 450. mL of a potassium dihydrogen phosphate buffer solution of pH = 7.04. The pKa of H2PO4− is 7.21. You have the following supplies: 2.00 L of 1.00 M KH2PO4 stock solution, 1.50 L of 1.00 M K2HPO4 stock solution, and a carboy of pure distilled H2O. How much 1.00 M KH2PO4 will you need to make this solution? (Assume additive volumes.) 2) If the normal...
As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 250. mL of...
As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 250. mL of a potassium dihydrogen phosphate buffer solution of pH = 6.94. The pKa of H2PO4− is 7.21. You have the following supplies: 2.00 L of 1.00 M KH2PO4 stock solution, 1.50 L of 1.00 M K2HPO4 stock solution, and a carboy of pure distilled H2O. How much 1.00 M KH2PO4 will you need to make this solution? (Assume additive volumes.) I do not know how...
As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 400. mL of...
As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 400. mL of 1.00 M a phosphate buffer solution of pH = 7.36. The pKa of H2PO4− is 7.21. You have 2.00 L of 1.00 M KH2PO4 solution and 1.50 L of 1.00 M K2HPO4 solution, as well as a carboy of pure distilled H2O. How much 1.00 M KH2PO4 will you need to make this solution?
As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 350. mL of...
As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 350. mL of a potassium dihydrogen phosphate buffer solution of pH = 6.91. The pKa of H2PO4− is 7.21. You have the following supplies: 2.00 L of 1.00 M KH2PO4 stock solution, 1.50 L of 1.00 M K2HPO4 stock solution, and a carboy of pure distilled H2O. How much 1.00 M KH2PO4 will you need to make this solution? (Assume additive volumes.) Express your answer to three...
Part A As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 150....
Part A As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 150. mL of a potassium dihydrogen phosphate buffer solution of pH = 7.00. The pKa of H2PO4− is 7.21. You have the following supplies: 2.00 L of 1.00 M KH2PO4 stock solution, 1.50 L of 1.00 M K2HPO4 stock solution, and a carboy of pure distilled H2O. How much 1.00 M KH2PO4 will you need to make this solution? (Assume additive volumes.) Express your answer...
You are a microbiology lab technician and you need to quantify the viable cell concentration in...
You are a microbiology lab technician and you need to quantify the viable cell concentration in your stock culture before beginning an experiment. Since you do not know the range, you perform a serial dilution over several orders of magnitude. You use the pour plate method and plate 1 ml for each dilution level, in duplicate. Give the most accurate value for the number of viable cells in the original stock culture, in CFU / ml. Just enter a number,...
A pharmaceutical firm claims, "Our new drug, Teptouse, is currently used on a large number of...
A pharmaceutical firm claims, "Our new drug, Teptouse, is currently used on a large number of patients to collect the evidence of therapeutic effectiveness." What stage is the new drug at for the FDA approval process?
A pharmaceutical firm claims, "Our new drug, Teptouse, is currently used on a large number of...
A pharmaceutical firm claims, "Our new drug, Teptouse, is currently used on a large number of patients to collect the evidence of therapeutic effectiveness." What stage is the new drug at for the FDA approval process? IND filing Phase I of clinical testing Phase II of clinical testing Phase III of clinical testing
Need some assistance, please! Suppose that you are a cow farmer whose cows produce large quantities...
Need some assistance, please! Suppose that you are a cow farmer whose cows produce large quantities of milk for suppliers. The government has decided to increase the minimum price of milk to $3.75 per gallon. Describe the pros and cons to this new price with respect to the producer and consumer. Be sure to include in your answer: price floors
Assume you are a fundamental research analyst following the construction industry for a large brokerage firm....
Assume you are a fundamental research analyst following the construction industry for a large brokerage firm. State and briefly explain economic series, economic indicators or economic data items that would be significant to the consumer durables industry and company research
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT