Question

In: Accounting

Sohr Corporation processes sugar beets that it purchases from farmers. Sugar beets are processed in batches....

Sohr Corporation processes sugar beets that it purchases from farmers. Sugar beets are processed in batches. A batch of sugar beets costs $47 to buy from farmers and $33 to crush in the company's plant. Two intermediate products, beet fiber and beet juice, emerge from the crushing process. The beet fiber can be sold as is for $30 or processed further for $35 to make the end product industrial fiber that is sold for $105. The beet juice can be sold as is for $65 or processed further for $45 to make the end product refined sugar that is sold for $105.


How much more profit (loss) does the company make by processing one batch of sugar beets into the end products industrial fiber and refined sugar?

$(4)

$31

$(160)

$50

Solutions

Expert Solution

1) Calculation of cost of processing of one batch of sugar beets.

Particulars

Amount ($)

Purchasing cost of sugar beets

47

Processing cost of sugar beets

33

Total cost for one batch of sugar beets

80

2) Situation one: If product is sold without further processing.

Particulars

Amount($)

Sale of immediate products

Beet fiber

30

Beet Juice

65

Total selling price

95

Less: Cost (calculated above)

80

Profit

15

3) Situation two: If product is further processed and sold

Particulars

Amount($)

Amount($)

Sale after processing

Beet fiber

105

Beet Juice

105

Total selling price

210

Less: Cost (calculated in 1)

80

Less: Additional cost for further processing

  1. Beet fiber

35

  1. Beet juice

45

80

Profit (210-80-80)

50

Hence, it is advisable to further process the product. Sohr corporation can make profit of $50 on each batch of product. Which is $35 more than the profit if the product is sold before further processing.


Related Solutions

Boney Corporation processes sugar beets that it purchases from farmers. Sugar beets are processed in batches....
Boney Corporation processes sugar beets that it purchases from farmers. Sugar beets are processed in batches. A batch of sugar beets costs $53 to buy from farmers and $18 to crush in the company's plant. Two intermediate products, beet fiber and beet juice, emerge from the crushing process. The beet fiber can be sold as is for $25 or processed further for $18 to make the end product industrial fiber that is sold for $39. The beet juice can be...
Boney Corporation processes sugar beets that it purchases from farmers. Sugar beets are processed in batches....
Boney Corporation processes sugar beets that it purchases from farmers. Sugar beets are processed in batches. A batch of sugar beets costs $62 to buy from farmers and $21 to crush in the company's plant. Two intermediate products, beet fiber and beet juice, emerge from the crushing process. The beet fiber can be sold as is for $32 or processed further for $33 to make the end product industrial fiber that is sold for $81. The beet juice can be...
Bow Corporation processes sugar beets that it purchases from farmers. Sugar beets are processed in batches....
Bow Corporation processes sugar beets that it purchases from farmers. Sugar beets are processed in batches. A batch of sugar beets costs $53 to buy from farmers and $18 to crush in the company's plant. Two intermediate products, beet fiber and beet juice, emerge from the crushing process. The beet fiber can be sold as is for $25 or processed further for $16 to make the end product industrial fiber that is sold for $39. The beet juice can be...
Boney Corporation processes sugar beets that it purchases from farmers. Sugar beets are processed in batches....
Boney Corporation processes sugar beets that it purchases from farmers. Sugar beets are processed in batches. A batch of sugar beets costs $47 to buy from farmers and $10 to crush in the company's plant. Two intermediate products, beet fiber and beet juice, emerge from the crushing process. The beet fiber can be sold as is for $15 or processed further for $14 to make the end product industrial fiber that is sold for $59. The beet juice can be...
Stinehelfer Beet Processors, Inc., processes sugar beets in batches. A batch of sugar beets costs $60...
Stinehelfer Beet Processors, Inc., processes sugar beets in batches. A batch of sugar beets costs $60 to buy from farmers and $22 to crush in the company's plant. Two intermediate products, beet fiber and beet juice, emerge from the crushing process. The beet fiber can be sold as is for $36 or processed further for $28 to make the end product industrial fiber that is sold for $48. The beet juice can be sold as is for $56 or processed...
Harper Chicken Corporation processes and packages chicken for grocery stores. It purchases chickens from farmers and...
Harper Chicken Corporation processes and packages chicken for grocery stores. It purchases chickens from farmers and processes them into two different products: chicken drumsticks and chicken steak. From a standard batch of 12,000 pounds of raw chicken that costs $7,000, the company produces two parts: 2,800 pounds of drumsticks and 4,200 pounds of breast for a processing cost of $2,450. The chicken breast is further processed into 3,200 pounds of steak for a processing cost of $2,000. The market price...
Stuart Chicken Corporation processes and packages chicken for grocery stores. It purchases chickens from farmers and...
Stuart Chicken Corporation processes and packages chicken for grocery stores. It purchases chickens from farmers and processes them into two different products: chicken drumsticks and chicken steak. From a standard batch of 17,000 pounds of raw chicken that costs $9,250, the company produces two parts: 3,400 pounds of drumsticks and 5,700 pounds of breast for a processing cost of $6,502. The chicken breast is further processed into 4,900 pounds of steak for a processing cost of $2,900. The market price...
Rooney Chicken Corporation processes and packages chicken for grocery stores. It purchases chickens from farmers and...
Rooney Chicken Corporation processes and packages chicken for grocery stores. It purchases chickens from farmers and processes them into two different products: chicken drumsticks and chicken steak. From a standard batch of 16,000 pounds of raw chicken that costs $8,950, the company produces two parts: 3,000 pounds of drumsticks and 4,800 pounds of breast for a processing cost of $4,085. The chicken breast is further processed into 4,000 pounds of steak for a processing cost of $2,700. The market price...
H3 Co. is a farming corporation that grows and sells sugar beets. The company is publicly...
H3 Co. is a farming corporation that grows and sells sugar beets. The company is publicly traded on the stock market: however, management prefers to use variable costing for decision purposes. The company's books are adjusted to arrive at Absorption Income for financial reporting purposes. The company reported the following financial information for the past month: Variable Net Income: $2,000,000 Sales: 5,000 truckloads of sugar beets Fixed manufacturing costs rate per truckload: $500 Variable SGA costs per truckload: $100 Fixed...
wagger Corporation purchases potatoes from farmers. The potatoes are then peeled, producing two intermediate products-peels and...
wagger Corporation purchases potatoes from farmers. The potatoes are then peeled, producing two intermediate products-peels and depeeled spuds. The peels can then be processed further to make a cocktail of organic nutrients. And the depeeled spuds can be processed further to make frozen french fries. A batch of potatoes costs $48 to buy from farmers and $14 to peel in the company's plant. The peels produced from a batch can be sold as is for animal feed for $30 or...
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT