In: Accounting
Pharoah Company uses the gross profit method to estimate inventory for monthly reporting purposes. Presented below is information for the month of May.
| Inventory, May 1 | $ 156,500 | |
| Purchases (gross) | 628,400 | |
| Freight-in | 31,900 | |
| Sales revenue | 1,029,400 | |
| Sales returns | 74,600 | |
| Purchase discounts | 10,800 | 
Compute the estimated inventory at May 31, assuming that the gross profit is 25% of net sales.
| The estimated inventory at May 31 | 
 $enter the dollar amount of the estimated inventory at May 31  | 
eTextbook and Media
Compute the estimated inventory at May 31, assuming that the gross profit is 25% of cost. (Round percentage of sales to 2 decimal places, e.g. 78.74% and final answer to 0 decimal places, e.g. 6,225.)
| The estimated inventory at May 31 | 
 $enter the dollar amount of the estimated inventory at May 31  | 
Net purchases = Purchases - Purchase discount + Freight in
= 628,400-10,800+31,900
= $649,500
Net Sales = Sales revenue - Sales returns
= 1,029,400-74,600
= $954,800
Gross profit = 25% of net sales
= 954,800 x 25%
= $238,700
Cost of goods sold = Net Sales - Gross profit
= 954,800-238,700
= $716,100
Cost of goods sold = Beginning inventory + Net purchases - Ending inventory
716,100 = 156,500+649,500-Ending inventory
Ending inventory = 806,000-716,100
= $89,900
| The estimated inventory at May 31 | 
 $89,900  | 
Gross profit = 25% of cost
Let cost of goods sold be Z
Gross profit = Z x 25%
= 0.25Z
Gross profit = Net sales - Cost of goods sold
0.25Z = 954,800- Z
1.25Z = 954,800
Z = $763,840
Hence cost of goods sold = $763,840
Cost of goods sold = Beginning inventory + Net purchases - Ending inventory
763,840 = 156,500+ 649,500- Ending inventory
Ending inventory = 806,000-763,840
= $42,160
| The estimated inventory at May 31 | 
 $42,160  | 
Kindly give a positive rating if you are satisfied with this solution and please ask if you have any query.
Thanks