In: Statistics and Probability
The data below refers to the time in hours spent on mobile internet by sample of 10 students in a class. 39 42 47 45 32 45 37 34 33 29 Assume that the population data follows a normal distribution with unknown mean and unknown standard deviation. Find a 95% confidence interval estimate of μ . [33.813, 42.787] hours [35.557, 41.936] hours [34.664, 41.936] hours
SOLUTION:
From given data,
The data below refers to the time in hours spent on mobile internet by sample of 10 students in a class. 39 42 47 45 32 45 37 34 33 29 Assume that the population data follows a normal distribution with unknown mean and unknown standard deviation.
Sample size = n = 10
x = 39 +42+ 47+
45+ 32+ 45+ 37+ 34+ 33+ 29 =383
Mean = =
x /
n = 383 / 10 = 38.3
( x-
)
2
= 0.49+13.69+75.69+44.89+39.69+44.89+1.69+18.49+28.09+86.49
= 354.1
Standard deviation = s = sqrt ( ( x-
)
2 / (n-1)) = sqrt (354.1 / (10-1)) = sqrt (354.1 / 9) =
6.272
Degree of freedom (df) = n-1 = 10-1 = 9
Find a 95% confidence interval estimate of μ .
95% confidence interval
95% = 95/100 = 0.95
Critical value:
The confidence interval :
38.3 - 2.262157 * (6.272 / )
<
< 38.3 + 2.262157 * (6.272 /
)
38.3 - 4.48671819 <
< 38.3 + 4.48671819
95% confidence interval estimate of μ is [33.813, 42.787] hours.