In: Accounting
Problem 6.45A a-c
Alice Oritz is the advertising manager for Value Shoe Store. She is currently working on a major promotional campaign. Her ideas include the installation of a new lighting system and increased display space that will add $25,830 in fixed costs to the $262,605 currently spent. In addition, Alice is proposing that a 10% price decrease ($35 to $31.50) will produce a 20% increase in sales volume (20,500 to 24,600). Variable costs will remain at $14 per pair of shoes. Management are impressed with Alice’s ideas but are concerned about the effects that these changes will have on the break-even point and the margin of safety.
Calculate the current break-even point in units, and compare it
with the break-even point in units if Alice’s ideas are
used.
| Current break-even point | 
 
  | 
units | 
| Break-even point if Alice’s ideas are used | units | 
Calculate the margin of safety ratio for current operations and
after Alice’s changes are introduced.
| Current margin of safety ratio | % | |
| Margin of safety ratio Alice’s changes are introduced | % | 
Prepare CVP income statements for current operations and after Alice’s changes are introduced.
Would you make the changes suggested?
| The changes _____________ be made. | 
Ans:
1. Current Break-even Point= Fixed Costs/Contribution Margin
Current sales volume = 20,500
Current fixed costs = $262,605
Current selling price per pair of shoes = $35
Current variable cost per pair of shoes = $14
Proposed sales volume = 24,600
Proposed fixed costs = $288,435 {262,605+25,830}
Proposed selling price = $31.50 per pair of shoe
Proposed variable cost = $14 per pair of shoe
But, Contribution margin per unit = Selling price - Variable cost
= $35 - $14
= $21
Break-even point in units = $262,605 / $21
= 12,505 units
Computing the Proposed break-even point in units:
Break-even point in units = Fixed costs / Contribution margin per unit
= $288,435 / ($31.50 - $14)
= $288,435 / $17.50
= 16,482 units
B). Margin Of Safety= Actual Sales- Break even Sales/Break even Sales
Actual sales = Sales volume * Selling price per shoe pair
= 20,500 * $35
= $717,500
Break-even sales = Break-even point * Selling price
= 12,505 * $35
= $437,675
Margin of safety = ($717,500 - $437,675) / $437,675
= 279,825/437,675
=> 63.93%
For Proposed operations:
Actual sales = 24,600* $31.50
= $774,900
Break-even sales = 16,482 * $31.50
= $519,183
Margin of safety = ($774,900- $519,183) / $519,183
= 255,717/519,183
=> 49.25%
C). CVP statement
| Income Statement | Current operations | Proposed Operations | 
| Sales | 717,500 | 774,900 | 
| 
 Less: variable Costs  | 
(287,000) | (344,400) | 
| Contribution Margin | 430,500 | 430,500 | 
| Fixed Costs | (262,605) | (288,435) | 
| operating Income | 167,895 | 142,065 | 
Therefore net income was reduced by 25,830, therefore changes will not be implemented