In: Mechanical Engineering
What is profitability Index? Given the discount rates and the future cash flows of each project, which project should they accept using Profitability Index?
| 
 Cash Flows  | 
 Project A  | 
 Project B  | 
 Project C  | 
 Project D  | 
| 
 Year Zero  | 
 - $ 1,500,000  | 
 - $ 1,500,000  | 
 - $ 2,000,000  | 
 - $ 2,000,000  | 
| 
 Year One  | 
 $ 350,000  | 
 $ 400,000  | 
 $ 700,000  | 
 $ 200,000  | 
| 
 Year Two  | 
 $ 350,000  | 
 $ 400,000  | 
 $ 600,000  | 
 $ 400,000  | 
| 
 Year Three  | 
 $ 350,000  | 
 $ 400,000  | 
 $ 500,000  | 
 $ 600,000  | 
| 
 Year Four  | 
 $ 350,000  | 
 $ 400,000  | 
 $ 400,000  | 
 $ 800,000  | 
| 
 Year Five  | 
 $ 350,000  | 
 $ 400,000  | 
 $ 300,000  | 
 $ 1,000,000  | 
| 
 Discount Rate  | 
 4%  | 
 8%  | 
 13%  | 
 18%  | 
  
Project A’s PV Benefits = $350,000/1.04 + $350,000/1.042 + $350,000/1.043 + $350,000/1.044 + $350,000/1.045
Project A’s PV Benefits = $336,538.46 + $323,594.67 + $311,148.73 + $299,181.47 + $287,674.49 = $1,558,137.84
Project A’s PV Costs = $1,500,000
Project A’s PI = $1,558,137.84 / $1,500,000 = 1.0388 and accept project.
Project B’s PV Benefits = $400,000/1.08 + $400,000/1.082 + $400,000/1.083 + $400,000/1.084 + $400,000/1.085
Project B’s PV Benefits = $370,370.37 + $342,935.53 + $317,532.90 + $294,011.94 + $272,233.28 = $1,597,084.02
Project B’s PV Costs = $1,500,000
Project B’s PI = $1,597,084.02 / $1,500,000 = 1.0647 and accept project.
Project C’s PV Benefits = $700,000/1.13 + $600,000/1.132 + $500,000/1.133 + $400,000/1.134 + $300,000/1.135
Project C’s PV Benefits = $619,469.03 + $469,888.01 + $346,525.08 + $245,327.49 + $162,827.98 = $1,844,037.59
Project C’s PV Costs = $2,000,000
Project C’s PI = $1,844,037.59 / $2,000,000 = 0.9220 and reject project.
Project D’s PV Benefits = $200,000/1.18 + $400,000/1.182 + $600,000/1.183 + $800,000/1.184 + $1,000,000/1.185
Project D’s PV Benefits = $169,491.53 + $287,273.77 + $365,178.52 + $412,631.10 + $437,109.22 = $1,671,684.14
Project D’s PV Costs = $2,000,000
Project D’s PI = $1,671,684.14 / $2,000,000 = 0.8358 and reject project.
So, project A and B can be accepted.