Question

In: Mechanical Engineering

A system consists of 2 kg of carbon dioxide gas initially at state 1, where p1...

A system consists of 2 kg of carbon dioxide gas initially at state 1, where p1 = 1 bar, T1 = 300 K. The system undergoes a power cycle consisting of the following processes:

Process 1–2: Constant volume to p2 = 4 bar.
Process 2–3: Expansion with pv1.4 = constant.
Process 3–1: Constant-pressure compression.

Assuming the ideal gas model and neglecting kinetic and potential energy effects, calculate thermal efficiency.

Solutions

Expert Solution


Related Solutions

A system consists of 2 kg of carbon dioxide gas initially at state 1, where p1...
A system consists of 2 kg of carbon dioxide gas initially at state 1, where p1 = 1 bar, T1 = 300 K. The system undergoes a power cycle consisting of the following processes: Process 1–2: Constant volume to p2 = 2 bar. Process 2–3: Expansion with pv1.4 = constant. Process 3–1: Constant-pressure compression. Assuming the ideal gas model and neglecting kinetic and potential energy effects, calculate thermal efficiency.
a mixture of gases consists of 0.1 kg of oxygen, 1 kg of carbon dioxide, and...
a mixture of gases consists of 0.1 kg of oxygen, 1 kg of carbon dioxide, and 0.5 kg of helium is compressed to 17,500 kPa and 20 C. determine volume occupied by the mixture?
A gas mixture of nonane and carbon dioxide with a total mass of 3.36 kg is...
A gas mixture of nonane and carbon dioxide with a total mass of 3.36 kg is placed inside a batch vessel at 37.2 atm and 129.2°C such that the mixture has a volume of 1073.6 L(STP). Determine the moles of the mixture in the vessel, the average molecular weight, and the composition as mole percentage. Then choose the best answer below. the average MW of mixture is 84.1 lbm /lb-mol the total moles of mixture is 47.9 the mol% of...
A gas undergoes a process from state 1, where p1 = 60 lbf/in.2, v1 = 6.0...
A gas undergoes a process from state 1, where p1 = 60 lbf/in.2, v1 = 6.0 ft3/lb, to state 2 where p2 = 99.6 lbf/in.2, according to pv1.3 = constant. The relationship between pressure, specific volume, and internal energy is u = (0.2651)pv - 95.436 where p is in lbf/in.2, v is in ft3/lb, and u is in Btu/lb. The mass of gas is 10 lb. Neglecting kinetic and potential energy effects, determine the heat transfer, in Btu.
Many home barbeques are fueled with propane gas (C3H8). What mass of carbon dioxide (in kg)...
Many home barbeques are fueled with propane gas (C3H8). What mass of carbon dioxide (in kg) is produced upon the complete combustion of 18.9 L of propane (approximate contents of one 5-gallon tank)? Assume that the density of the liquid propane in the tank is 0.621 g/mL. (Hint: Begin by writing a balanced equation for the combustion reaction.) m = ______________kg
What is the purpose of adding carbon dioxide gas (CO 2 ) in treating water for...
What is the purpose of adding carbon dioxide gas (CO 2 ) in treating water for public supply? Give pertinent chemical reaction equations.
Solid diiodine pentoxide reacts with carbon monoxide gas to form solid iodine and carbon dioxide gas....
Solid diiodine pentoxide reacts with carbon monoxide gas to form solid iodine and carbon dioxide gas. How much solid iodine is produced when 50.0 g of diiodine pentoxide reacts with excess carbon monoxide?
Carbon dioxide gas [M = 44.01 kg/kmol, R = 0.1889 KJ/(kg.K) & Tcr = 304.2 K]...
Carbon dioxide gas [M = 44.01 kg/kmol, R = 0.1889 KJ/(kg.K) & Tcr = 304.2 K] is compressed steadily in a water-cooled compressor from PR1 = 0.15 and T1 = 365 K to PR2 = 2 and T2 = 580 K at a rate of 6 kg/s. The heat rejected to the cooling water is 1058 kW. Using the generalized charts and ideal gas tables, the required power input to the compressor in kW is:
According to the ideal gas law, a 1.041 mol sample of carbon dioxide gas in a...
According to the ideal gas law, a 1.041 mol sample of carbon dioxide gas in a 1.016 L container at 270.0 K should exert a pressure of 22.70 atm. By what percent does the pressure calculated using the van der Waals' equation differ from the ideal pressure? For CO2 gas, a = 3.592 L2atm/mol2 and b = 4.267×10-2 L/mol. % Hint: % difference = 100×(P ideal - Pvan der Waals) / P ideal
Consider this reaction between solid carbon and carbon dioxide gas. C(s) + CO2(g) ⇌ 2 CO(g);...
Consider this reaction between solid carbon and carbon dioxide gas. C(s) + CO2(g) ⇌ 2 CO(g); ΔH = +172.5 kJ/mol Please explain the following: When chemical systems are subjected to stresses, the equilibrium position may shift toward the reactants or products, or it may be unaffected. How would each of the following changes affect this equilibrium? 1. decreasing the temp 2. increasing the CO2 3. increasing the volume of the container 4. adding C 5. adding a catlyst Options: Would...
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT