1. We wish to produce a product B from a reactant A in a PFR with Q = 4 L/min and CA0 = 2 mol/L. However, another reaction is also occurring, forming an undesired product C. (Both reactions are irreversible, 1st order, with kB= 0.5 min-1 and kC = 0.1 min-1)
. Assuming parallel reactions A -> B and A -> C, calculate the reactor volume necessary to achieve
In: Chemistry
NiO(s)+CO(g)⇌Ni(s)+CO2(g)
Kc=4000.0 at 1500 K
If a mixture of solid nickel(II) oxide and 0.12000 M carbon monoxide is allowed to come to equilibrium at 1500 K, what will be the equilibrium concentration of CO2?
In: Chemistry
why does double focusing mass analyser provide higher resolution than magnetic sector mass analyser?
calculate the ratio of (M+1)+ to M+ peak height for C4H10NO
Calculate the ratio of (M+2)+ and (M+4)+ to M+ peak height for CHBr3.
In: Chemistry
Discussion about: Nuclear Energy
There are different public opinions about using nuclear energy in producing electrical energy. Nuclear reactors are associated with harmful nuclear radiation and there is a problem of the storage of the nuclear waste. Discuss this issue from a scientific point of view giving your stand and explain why.
Please make sure to type it.
In: Chemistry
What is the relationship between photons of increasing wavelenght and frequency?
What is the relationship between photons of increasing frequency and energy?
wha is the relatioshi between photons of increasin energy and wavelength?
In: Chemistry
In: Chemistry
The compound P4S3 is used in matches. It reacts with oxygen to produce P4O10 and SO2. The unbalanced chemical equation is shown below:
P4S3(s) + O2(g) --> P4O10(s) + SO2(g)
What mass of SO2 is produced from the combustion of 0.401 g P4S3?
In: Chemistry
In: Chemistry
100 mL of buffer solution that is 0.15M HA (Ka= 6.8x10-5) and 0.20M NaA is mixed with 15.2mL of 0.35M NaOH. What is the pH of the resulting solution?
In: Chemistry
for question 3 im getting 96.234 sec but it says its
wrong but close to the answer.
for activation energy.. i get 24.6 kj/mol but its wrong
3) You mix together in the proper manner the following
VOLUMES:
0.0100 M Potassium iodide...14.7 mL
0.0010 M Sodium thiosulfate...5.6 mL
Distilled water...22.7 mL
0.0400 M Potassium Bromate...11.7 mL
0.100 M Hydrochloric acid...5.6 mL
Using the rate constant and rate equation from problem 2),
exponent c is 1.92
exponent constant K 4.7125
CALCULATE the time to turn blue...__________________ sec
(c)
4) A plot of log Rate vs 1/T gives a best straight
line which goes through....
1/T = 0.00300, log rate = -4.46
and 1/T = 0.00352, log rate = -6.00.
CALCULATE:
The Slope of the line...is ________-2961.53_____ (d)
The Activation Energy (Ea)
(Kj/mol)...________________(e)
thanks in advance
In: Chemistry
In: Chemistry
In: Chemistry
How much heat energy is required to convert 53.0 g of solid ethanol at -114.5 °C to gasesous ethanol at 141.8 °C? The molar heat of fusion of ethanol is 4.60 kJ/mol and its molar heat of vaporization is 38.56 kJ/mol. Ethanol has a normal melting point of -114.5 °C and a normal boiling point of 78.4 °C. The specific heat capacity of liquid ethanol is 2.45 J/g·°C and that of gaseous ethanol is 1.43 J/g·°C.
In: Chemistry
The rate constant of the elementary reaction 2HI(g) H2(g) +I2(g) is k = 1.97 L mol-1 s-1 at 604°C, and the reaction has an activation energy of 206 kJ mol-1.
(a) Compute the rate constant of the reaction at a temperature of 767°C. L mol-1 s-1
(b) At a temperature of 604°C, 177 s is required for half of the HI originally present to be consumed. How long will it take to consume half of the reactant if an identical experiment is performed at 767°C?
In: Chemistry
Calculate the freezing point and boiling point of a solution containing 7.90 g g of ethylene glycol (C2H6O2) in 92.7 mL of ethanol. Ethanol has a density of 0.789 g/cm3
Calculate the freezing point of the solution.Express the answer using four significant figures.
Calculate the boiling point of the solution.Calculate your answer using three significant figures.
In: Chemistry