In: Finance
To invest capital, the architect Gómez has the following options:
a) Fixed-term investment with interest of 21.5% capitalizable by semesters.
b) Certificates that pay 20.6% capitalized each week.
c) Bonds that give you to earn 20.68% compounded by months.
Which is the best option?
The best option is (b).
Explanation:
Effective interest rate = (1+r)n - 1
Where r = rate of interest per period
n = No of periods
a)
r = 21.5%/2 = 0.1075
n = 2
Effective interest rate per annum
= (1+0.1075)2 - 1
= 1.2266 - 1
= 22.66%
b)
r = 20.6%/52 = 0.00396
n = 52
Effective interest rate per annum
= (1+0.00396)52 - 1
= 1.2282 - 1
= 22.82%
c)
r = 20.68%/12 = 0.0172
n = 12
Effective interest rate per annum
= (1+0.0172)12 - 1
= 1.2271 - 1
= 22.71%
The best option is b) 'Certificates that pay 20.6% capitalized each week', as the effective interest rate per annum is the highest under this option.
The best option is b) 'Certificates that pay 20.6% capitalized each week', as the effective interest rate per annum is the highest under this option.