In: Finance
The most recent financial statements for Astorino, Inc., are shown here:
Income Statement |
Balance Sheet |
||||||||||||
Sales |
$ |
26,900 |
Assets |
$ |
63,700 |
Debt |
$ |
27,900 |
|||||
Costs |
18,800 |
Equity |
35,800 |
||||||||||
Taxable income |
$ |
8,100 |
Total |
$ |
63,700 |
Total |
$ |
63,700 |
|||||
Taxes (40%) |
3,240 |
||||||||||||
|
|||||||||||||
Net income |
$ |
4,860 |
Assets and costs are proportional to sales. Debt is not. Equity will change depending on how much retained earnings are changing following a change in sales.
A dividend of $2,300 was paid, and the company wishes to maintain a constant payout ratio. Next year’s sales are projected to be $30,935.
What is the External Financing Needed when Sales increase from $26,900 to $30,935?
For this part of the exercise, consider the balance sheet and income statement information provided at the beginning of the question. Assume that, together with the initial costs of $18,800, other administrative and selling costs for $8,100 are paid by the Astorino corporation. Compute the new Net Income and the sustainable growth rate for the company. Calculate the new level of sales under the assumption that sales grow at the sustainable growth rate (I am not asking for the External Financing Needed but only for the pro-forma level of sales).
For this part of the exercise, consider the balance sheet and income statement information provided at the beginning of the question. Let’s suppose you also have some extra information on the total debt amount of Astorino corporation. In particular, you are told that $20,000 are in the form of short-term debt (Notes, for instance), and the remaining $7,900 in the form of long-term debt. Given this more sophisticated piece of news, calculate the External Financing Needed under the assumption that the firm grows at the sustainable growth rate.
Using pro rata increase of everything , please find below comparison of incoe statement:
Sales | 26900 | 30935 |
cost | 18800 | 21620 |
taxable income | 8100 | 9315 |
tax at 40% | 3240 | 3726 |
net income | 4860 | 5589 |
dividend | 2300 | 2645 |
% of dividend | 47.33% |
Dividend is 47.33% of net income
so the amount which will be added to equity side will be = 5589-2645 = 2944
Assets will increase pro rata to sales =
Assets = 63700*(30935/26900) = 73255
Equity = 35800+ 2944 = 38744
Debt = assets - equity = 73255-38744 = 34511
Increase in debt (external financing needed)= 34511 - 27900 = 6611
answer (ii).
Costs as percentage of sales = 18800/ 26900 = 69.88%
So lets take sg&a 69.88% of taxable income = 69.88% * 8100 = 5660
new updated income statement is as follows:
Sales | 26900 |
cost | 18800 |
operating income | 8100 |
Sg&a | 5660 |
taxable income | 2440 |
tax at 40% | 976 |
Net Income | 1464 |
Dividend | 692.8395 |
Sustainable growth rate = ROE* (1-b) = 1464/33240 *(1-47.33%)
= 2%(approx.)
New level of sales = 26900*1.02 = 27438(approx)
Answer (iii):
Net Income will increase by 2% = 1464*1.02 = 1494
Net income - Dividend = retained earnings = 1494*(1-47.33%) = 786
Increase in assets = 63700*1.02 = 64974 - 63700 = 1274
Increase in debt = Increase in assets - Increase in equity = 1274- 786
Increase in debt = 488