Question

In: Finance

What is the present value of the following bond offering. Face value of $1000, maturity in...

What is the present value of the following bond offering. Face value of $1000, maturity in 10 years, the coupon rate is 8%, the yield to maturity is also 8%, coupon is paid semi-annually.

a. $1,050
b. $950
c. 825
d. 1,231
e. 1,000

Solutions

Expert Solution

Option (e) is correct

Present value of the bond with coupon rate and yield to maturity rate same, will be equal to its face value. So, present value will be $1000, which is the face value also.

The above can be explained / calculated as per below:

Present value or Price of the bond can be calculated by the following formula:

Bond price = Present value of interest payment + Present value of bond payment at maturity

Semi annual bond interest = 8% * $1000 * 1/2 = $40

Bond interest payments will be semi annual every year, so it is an annuity. Bond payment at maturity is a one time payment. The interest rate that will be used in calculating the required present values will be the semi annual yield to maturity rate, which is 8% /2 = 4%, with 10*2 = 20 periods.

Now,

First we will calculate the present value of interest payments:

For calculating the present value, we will use the following formula:

PVA = P * (1 - (1 + r)-n / r)

where, PVA = Present value of annuity, P is the periodical amount = $40, r is the rate of interest = 4% and n is the time period = 20

Now, putting these values in the above formula, we get,

PVA = $40 * (1 - (1 + 4%)-20 / 4%)

PVA = $40 * (1 - ( 1+ 0.04)-20 / 0.04)

PVA = $40 * (1 - ( 1.04)-20 / 0.04)

PVA = $40 * ((1 - 0.4563869462) / 0.04)

PVA = $40 * (0.54361305379 / 0.04)

PVA = $40 * 13.590326345

PVA = $543.61

Next, we will calculate the present value of bond payment at maturity:

For calculating present value, we will use the following formula:

FV = PV * (1 + r%)n

where, FV = Future value = $1000, PV = Present value, r = rate of interest = 4%, n= time period = 20

now, putting theses values in the above equation, we get,

$1000 = PV * (1 + 4%)20

$1000 = PV * (1 + 0.04)20

$1000 = PV * (1.04)20

$1000 = PV * 2.19112314303

PV = $1000 / 2.19112314303

PV = $456.39

Now,

Bond price = Present value of interest payment + Present value of bond payment at maturity

Bond price = $543.61 + $456.39 = $1000


Related Solutions

1. What is the present value of a high-quality bond with a face value of $1000...
1. What is the present value of a high-quality bond with a face value of $1000 that makes semiannual payments of $50 and will reach maturity in 15 years if the current rate of interest for high-quality securities is 10%? 2. What is the present value of the bond described in problem 1 if it will reach maturity in 10 years and the current rate of interest for high-quality securities remains at 10%? 3. What is the present value of...
You own a bond with the following features: 10 years to maturity, face value of $1000,...
You own a bond with the following features: 10 years to maturity, face value of $1000, coupon rate of 4% (annual coupons) and yield to maturity of 4.8%. If you expect the yield to maturity to remain at 4.8%, what do you expect the price of the bond to be in two years?
You buy a bond with the following features: 9 years to maturity, face value of $1000,...
You buy a bond with the following features: 9 years to maturity, face value of $1000, coupon rate of 2% (annual coupons) and yield to maturity of 2.5%. Just after you purchase the bond, the yield to maturity rises to 4.9%. What is the capital gain or loss on your bond? If the answer is a capital gain just enter the number. For example 581.65 If the answer is a capital loss enter a negative number. For example -841.47 Do...
What is yield to maturity of $1000 face-value 8% coupon bond with a selling price of...
What is yield to maturity of $1000 face-value 8% coupon bond with a selling price of $1010 that has 1 year left to maturity? Assuming no inflation, under what conditions will this coupon bond have a negative yield (think about its selling price)? What about any coupon bond with any maturity?
Consider the following information of Petronas Bond Description Petronas Bond Face value RM 1000    Maturity...
Consider the following information of Petronas Bond Description Petronas Bond Face value RM 1000    Maturity 5 YEARS    Coupon rate 9.00% per annum Compounding (m) Semiannually a) Assuming annual interest rate is 6.00% on the bond, calculate the value of the bond. b) Illustrate the discounting cash flows using the Macaulay Duration Schedule. c) Compute i. Modified duration. ii. Convexity -
A bond with three years to maturity has a face value of $1000 and a coupon...
A bond with three years to maturity has a face value of $1000 and a coupon rate of 3%. It is initially bought at a yield to maturity of 7% then sold after one year when market yields have fallen to 3%. What is the rate of return for the first year?
Values for a bond bought at par with face value $1000, with yield to maturity of...
Values for a bond bought at par with face value $1000, with yield to maturity of 5% initially, and 2% after 1 year.   Values for a bond bought at par with face value $1000, with yield to maturity of 2% initially, and 5% after 1 year.   Aug 28, 2018 10:49 AM Instructions The goal is to create a table for the rates or return on bonds of varying maturities like the one in the notes for Chapter 4. The bond...
Consider a bond with a $1000 face value, with a 20 year maturity and a coupon...
Consider a bond with a $1000 face value, with a 20 year maturity and a coupon rate of 8% which pays coupons with a semi-annual frequency. The 4th coupon payment will be received in 1 second. Calculate   the value of the bond if the YTM is 4%, 6%, 8%, and 10% (APR with semi-annual compounding). Explain why there is a negative relation between bond price and YTM.
A $1000 face value bond currently has a yield to maturity of 6.69%. The bond matures...
A $1000 face value bond currently has a yield to maturity of 6.69%. The bond matures in three years and pays interest annually. The coupon rate is 7%. What is the current price of this bond?
Consider the following bond: Face value = 1000; coupon rate = 8%; maturity = 5 years;...
Consider the following bond: Face value = 1000; coupon rate = 8%; maturity = 5 years; ytm = 7% A) What is the value of the bond today and in 2 years? b) what are the current yield and capital gains yield for this bond this year and in two years? c) Assuming interest rates remain the same over this bond's lifetime, what is going to happen to the value of this bond as time goes by?
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT