In: Chemistry
1. A 0.4243-g sample of CaCO 3 is dissolved in 12 M
HCI and the resulting solution is diluted to 250.0 mL in a
volumetric flask.
a) how many moles of the CaCO 3 are used (formula mass =
100.1)?
b) what is the molarity of the CA 2+ in the 250 mL of
solution?
c) How many moles of Ca 2+ are in a 25.00 mL aliquot of solution in
lb?
2. 25.00 mL aliquots of the solution from problem 1
are titrate with EDTA to the Eriochrome Black T end point. A blank
containing a small measured amount of Mg 2+ requires 3.21 mL of the
EDTA to reach the end point. An aliquot to which the same amount of
the Mg 2+ is added requires 24.95 mL of the EDTA to reach the end
point.
a) How many milliliters of EDTA are needed to titrate the CA 2+ ion
in the aliquot?
b) How many moles of the EDTA are there in the volume obtained in
part A?
c) What is the molarity of the EDTA solution?
3. A 100-mL sample of hard water is titrated with the
EDTA solution in Problem 2. The same amount of Mg 2+ is added as
previously, and the volume of EDTA required is 31.84 mL.
a) What volume of EDTA is used in titrating the Ca 2+ in the hard
water?
b) How many moles of EDTA are there in that volume?
c) How many moles of Ca 2+ are there in the 100 mL of water?
d) If the Ca 2+ comes from CaCO 3+ How many moles of CaCO 3 are
there in one liter of the water? How many grams of CaCO 3 are
present per liter of the water?
e) If 1 ppm CaCO 3 = 1 mg per liter, what is the water hardness in
ppm CaCO 3?
1
CaCO3 ---> Ca2+ + CO3^2-
from equation
1 mole CaCO3 = 1 mole Ca2+
a) No of moles of the CaCO3 are used = 0.4243/100.1 = 0.0042 mole
b) molarity of the Ca2+ =n/v in L= 0.0042 / 0.25 = 0.0168 M
c) moles of Ca 2+ are in a 25.00 mL = 0.0042 mole
2. Since EDTA and Ca2+ react in a 1:1 mole
ratio,
moles EDTA = moles Ca2+
a) volume of EDTA needed = 24.95-3.21 = 21.74 ml
b) No of moles of Ca2+ = Vin L*M = 0.025*0.0168 = 0.00042 mole
moles EDTA = 0.00042 mole
c) molarity of the EDTA solution = n/v in L
= 0.00042/0.02174 = 0.0193 M
3.
a) volume of EDTA is used in titrating the Ca 2+ in the hard water
= 31.83-2.21 = 29.62 ml
b) moles of EDTA = M*Vin L = 0.0193*0.02962 = 0.00057 mole
c) moles of EDTA = moles of Ca 2+ are there in the 100 mL of water
= 0.00057 mole
d) 1 mole Ca2+ = 1 mole CaCo3
= 0.00057 mole CaCo3 present in 100ml water.
e) mass of CaCO3 = 0.00057*100.1 = 0.057 grams = 57.057 mg
concentration of caco3 = mass in mg /V in L
= 57.057/0.1 = 570.57 mg/L
water hardness in ppm CaCO3 = 570.57 ppm