Question

In: Accounting

We are analyzing 2 products – product Hamburgers(HB)and Double Deckers(DD) Product HB requires 1 Patty (P)...

  1. We are analyzing 2 products – product Hamburgers(HB)and Double Deckers(DD)
    • Product HB requires 1 Patty (P) and 2 Buns (B)
    • Product DDs requires 2 Patties (P) and 3 Buns B)
    • The standard cost for P is $1 per unit.
    • The standard cost for B is $0.50 per unit.
    • During this month, the company purchased 5,000 Ps for $4,950 (there was no beginning balance).
    • During this month, the company purchased 5,000 units of Bs for $2,600. (there was no beginning balance).
    • During the month the company produced 500 HBs and 1000 DDs.
    • During the month the company used 2520 units of Ps and 3975 units of Bs.
    • Payroll was $315, with 16 hours (this is actual - direct labor only).
    • Each burger requires 1/100 of an hour for Direct Labor
    • Labor standard cost is $20 per hour.

hint: for production of both HB and DDs

Compute the price and quantity variances for direct materials and direct labor for HB and DDs

Solutions

Expert Solution


Related Solutions

We are analyzing 2 products – product Hamburgers(HB)and Double Deckers(DD) Product HB requires 1 Patty (P)...
We are analyzing 2 products – product Hamburgers(HB)and Double Deckers(DD) Product HB requires 1 Patty (P) and 2 Buns (B) Product Y requires 2 Patties (P) and 3 Buns B) The standard cost for P is $1 per unit. The standard cost for B is $0.50 per unit. During this month, the company purchased 5,000 Ps for $4,950 (there was no beginning balance). During this month, the company purchased 5,000 units of Bs for $2,600. (there was no beginning balance)....
Problem 1: We are analyzing 2 products – product X and product Y. Product X requires...
Problem 1: We are analyzing 2 products – product X and product Y. Product X requires 4 Part As and 3Part B’s. Product Y requires 3 Part A’s and 2 Part B’s. The standard cost for Part A is $24 per unit. The standard cost for Part B is $12 per unit. During this month, the company purchased 50,000 units of Part A for $1,220,000 (there was no beginning balance). During this month, the company purchased 50,000 units of Part...
We are analyzing 2 products – product X and product Y. Product X requires 3 Part...
We are analyzing 2 products – product X and product Y. Product X requires 3 Part As and 4 Part B’s. Product Y requires 2 Part A’s and 3 Part B’s. The standard cost for Part A is $12 per unit. The standard cost for Part B is $24 per unit. During this month, the company purchased 50,000 units of Part A for $587,500 (there was no beginning balance). During this month, the company purchased 100,000 units of Part B...
We are analyzing 2 products – product X and product Y. Product X requires 3 Part...
We are analyzing 2 products – product X and product Y. Product X requires 3 Part As and 4 Part B’s. Product Y requires 2 Part A’s and 3 Part B’s. The standard cost for Part A is $12 per unit. The standard cost for Part B is $24 per unit. During this month, the company purchased 50,000 units of Part A for $587,500 (there was no beginning balance). During this month, the company purchased 100,000 units of Part B...
We are analyzing 2 products – product X and product Y. Product X requires 4 Part...
We are analyzing 2 products – product X and product Y. Product X requires 4 Part As and 3Part B’s. Product Y requires 3 Part A’s and 2 Part B’s. The standard cost for Part A is $24 per unit. The standard cost for Part B is $12 per unit. During this month, the company purchased 50,000 units of Part A for $1,220,000 (there was no beginning balance). During this month, the company purchased 50,000 units of Part B for...
We are analyzing 2 products – product X and product Y. Product X requires 3 Part...
We are analyzing 2 products – product X and product Y. Product X requires 3 Part As and 4 Part B’s. Product Y requires 2 Part A’s and 3 Part B’s. The standard cost for Part A is $12 per unit. The standard cost for Part B is $24 per unit. During this month, the company purchased 50,000 units of Part A for $587,500 (there was no beginning balance). During this month, the company purchased 100,000 units of Part B...
2) S&P Supply sells only two products, Product S and Product P. Product S Product P...
2) S&P Supply sells only two products, Product S and Product P. Product S Product P Selling price per unit $25 $50 Variable cost per unit $20 $30 Fixed costs $225,000 a) What is the firm’s breakeven sales in dollars, assuming a sales (revenue) mix of 20% Product S and 80% Product P? b). Suppose the firm generated the amount of sales in dollars needed to break even, assuming a sales mix of 20% Product S and 80% Product P....
1. JOBCO produces two products on two machines. A unit of product 1 requires 2 hours...
1. JOBCO produces two products on two machines. A unit of product 1 requires 2 hours on machine 1 and 1 hour on machine 2. For product 2, a unit requires 1 hour on machine 1 and 3 hours on machine 2. The revenues per unit of products 1 and 2 are $30 and $20, respectively. The total daily processing time available for each machine is 8 hours. Letting x1 and x2 represent the daily number of units of products...
JOBCO produces two products on two machines. A unit of product 1 requires 2 hours on...
JOBCO produces two products on two machines. A unit of product 1 requires 2 hours on machine 1 and 1 hour on machine 2. For product 2, a unit requires 1 hour on machine 1 and 3 hours on machine 2. The revenues per unit of products 1 and 2 are $30 and $20, respectively. The total daily processing time available for each machine is 8 hours. Letting x1 and x2 represent the daily number of units of products 1...
Task 2 We are producing two types of products, product A and product B. Product A...
Task 2 We are producing two types of products, product A and product B. Product A is defective if the weight is greater than 10 lbs. Product B is defective if the weight is greater than 15 lbs. For a given product, we know its product_type and its weight. Design a program to screen out defective products. Starting the program with variable definition: product_type = 'xxx' weight = xxx Hint: You need to figure out the product type first, and...
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT