In: Statistics and Probability
10. A survey of 145 randomly selected students at one college showed that only 87 checked their campus email account on a regular basis. Construct and interpret a 90% confidence interval for the percentage of students at that college who do not check their email account on a regular basis. (1pt)
Point Estimate: ______
Margin of Error: ________
Confidence Interval:_________________
Interpretation: ____
Solution :
Given that,
n = 145
x = 87
Point estimate = sample proportion =
= x / n = 87/145=0.6
At 90% confidence level the z is
Z/2
= Z0.05 = 1.645 ( Using z table )
Margin of error = E Z/2
*
((
* (1 -
)) / n)
= 0.0669
A 90% confidence interval for population proportion p is ,
0.6- 0.0669< p <0.6+ 0.0669
0.5331< p < 0.6669
The 90% confidence interval for the population proportion p is : 0.5331, 0.6669