In: Accounting
Problem 10-17 Comparison of Performance Using Return on Investment (ROI) [LO10-1]
Comparative data on three companies in the same service industry are given below:
Required:
2. Fill in the missing information.
  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Particular | A | B | C | 
| (a) sales | $4554000 | $1435000 | 
 $5852000 (Note 9 below)  | 
| b)net operating income | $637560 | $186550 | 
 $409640 (Note 8 below)  | 
| c)average operating assets | $2070000 | 
 $2870000 (Note 6 below)  | 
$3080000 | 
| d) margin | 
 14% (Note 1 below)  | 
 13% (Note 4 below)  | 
7% | 
| e) turnover | 
 2.2 (Note 2 below)  | 
 0.5 ( Note 5 below)  | 
1.90 | 
| f) return on investment | 
 30.8% (Note 3 below)  | 
6.50% | 
 13.3% (Note 7 below)  | 
Note 1 = margin = net operating income/sales×100
= $637560/$4554000×100= 14%
Note 2 = turnover = sales/average operating assets
= $4554000/$2070000 = 2.2
Note 3 return on investment = margin ×turnover
= 14× 2.2 = 30.8%
Note 4 = Margin of B = $186550/$1435000×100 = 13%
Note 5 =turnover = return on investment/margin
= 6.50/13 = 0.5
Note 6 = average operating assets = sales/turnover
=$1435000/0.5 = $2870000
Note 7 = return on investment = margin × turnover
= 7×1.90 = 13.3%
Note 8 = net operating income = average operating assets × return on investment
= $3080000×13.3% = $409640
Note 9 = sales = net operating income ×1/Margin
= $409640×100/7= $5852000
ALL THE BEST
PLEASE DO SUPPORT US
ANY DOUBT PLEASE COMMENT BELOW
THANK YOU