In: Accounting
| The income statement for Huerra Company for last year is provided below: | 
| Total | Unit | |||||||
| Sales | $ | 15,400,000 | $ | 154.00 | ||||
| Less: Variable expenses | 12,320,000 | 123.20 | ||||||
| Contribution margin | 3,080,000 | 30.80 | ||||||
| Less: Fixed expense | 1,540,000 | 15.40 | ||||||
| Net operating income | 1,540,000 | 15.40 | ||||||
| Less: Income taxes @ 30% | 462,000 | 4.62 | ||||||
| Net income | $ | 1,078,000 | $ | 10.78 | ||||
| The company had average operating assets of $14,000,000 during the year. | 
| Required: | 
| 1. | 
 Compute the company’s ROI for the period using the ROI formula stated in terms of margin and turnover. (Round intermediate calculation to 2 decimal places. Enter your percentage answer rounded to 2 decimal places (i.e., 0.1234 should be entered as 12.34).)  | 
| 2. | 
 Consider each of the following questions separately and then compute the new ROI figure. Indicate whether the ROI will increase, decrease, or remain unchanged as a result of the events described.  | 
| a. | 
 By using JIT, the company is able to reduce the average level of inventory by $500,000. (The released funds are used to pay off short-term creditors.) (Round intermediate calculation to 2 decimal places. Enter your percentage answer rounded to 2 decimal places (i.e., 0.1234 should be entered as 12.34).)  | 
| b. | 
 The company achieves a savings of $8 per unit by using cheaper materials. (Round intermediate and final answer to 2 decimal places.)  | 
| c. | 
 The company issues bonds and uses the proceeds to purchase machinery and equipment, thus increasing the average assets by $600,000. Interest on the bonds is $60,000 per year. Sales remain unchanged. The new more efficient equipment reduces fixed production costs by $30,000 per year. (Round intermediate and final answer to 2 decimal places.)  | 
| d. | 
 As a result of a more intense effort by the sales staff, sales are increased by 20%; operating assets remain unchanged. (Round intermediate and final answer to 2 decimal places.)  | 
| e. | 
 Obsolete items of inventory carried on the records at a cost of $80,000 are scrapped and sold for 25% of the book value. (Use full amount of scrap while calculating average operating assets. Round intermediate calculation to 2 decimal places. Enter your percentage answer rounded to 2 decimal places (i.e., 0.1234 should be entered as 12.34).)  | 
| f. | 
 The company uses $200,000 in cash (received on accounts receivable) to repurchase and retire some of its common shares. The net effect of this transaction is a $200,000 change in average operating assets. (Use full amount of scrap while calculating average operating assets. Round intermediate calculation to 2 decimal places. Enter your percentage answer rounded to 2 decimal places (i.e., 0.1234 should be entered as 12.34).)  | 
| g. | 
 The company pays a cash dividend to its shareholders, which results in a $500,000 change in average operating assets. (Round intermediate calculation to 2 decimal places. Enter your percentage answer rounded to 2 decimal places (i.e., 0.1234 should be entered as 12.34).)  | 
Solution
Huerra Company
1. Computation of ROI:
ROI = margin x turnover
margin = net operating income/sales
Net operating income = $1,540,000
Sales = $15,400,000
Margin = (1,540,000/15,400,000) x 100 = 10%
Turnover = sales/average operating assets
Average operating assets = $14,000,000
Turnover = 15,400,000/14,000,000 = 1.1 times
ROI = 10% x 1.1 = 11%
| 
 Margin  | 
 10%  | 
| 
 Turnover  | 
 1.1  | 
| 
 ROI  | 
 11%  | 
2. Computations:
a. Computation of ROI when inventory reduced by $500,000:
| 
 Original  | 
 Revised  | 
 Effect  | 
|
| 
 Margin  | 
 10%  | 
 10%  | 
 No Effect  | 
| 
 Turnover  | 
 1.1  | 
 1.14  | 
 Increase  | 
| 
 ROI  | 
 11%  | 
 11.41%  | 
 Increase  | 
When Inventory reduces, average operating assets reduce by $500,000.
Hence, average operating assets = 14,000,000 – 500,000 = $13,500,000
Margin remains unchanged at 10%, as the figures of net operating income and sales remain unchanged.
Turnover = 15,400,000/13,500,000 = 1.14
Hence, Turnover increases when operating assets reduce.
ROI = 10% x 1.14 = 11.41%
Hence, ROI Increases when average operating assets reduce.
b. Computation of ROI when Cost savings of $8 per unit, net cost savings = $8 x 100,000 = $800,000:
| 
 Original  | 
 Revised  | 
 Effect  | 
|
| 
 Margin  | 
 10%  | 
 15.20%  | 
 Increase  | 
| 
 Turnover  | 
 1.1  | 
 1.1  | 
 No Effect  | 
| 
 ROI  | 
 11%  | 
 16.71%  | 
 Increase  | 
Cost savings of $800,000 indicates increase in operating income by $800,000
Hence operating income = 1,540,000 + 800,000 = $2,340,000
Margin = (2,340,000/15,400,000) x 100 = 15.20%
Hence, margin increases with cost savings of $800,000.
Turnover remains unchanged at 1.1 since no change in average operating assets and sales values.
ROI =15.20% x 1.1 = 16.71%
Hence, ROI increases with cost savings of $800,000.
a. Increase in operating assets by $600,000; interest expense $60,000; and cost reduction by $30,000;
| 
 Original  | 
 Revised  | 
 Effect  | 
|
| 
 Margin  | 
 10%  | 
 10.20%  | 
 Increase  | 
| 
 Turnover  | 
 1.1  | 
 1.05  | 
 Decrease  | 
| 
 ROI  | 
 11%  | 
 11.25%  | 
 Increase  | 
Revised average operating assets = 14,000,000 + 600,000 = $14,600,000
Revised net operating income = 1,540,000 + cost reduction of $30,000 = $1,570,000
Sales remain unchanged
Interest expense is not relevant for computation of net operating income.
Revised
Margin = (1,570,000/15,400,000) x 100 = 10.20%
Turnover = 15,400,000/14,600,000 = 1.05
ROI = 10.2% x 1.05 = 11.25%
b. Increase in sales by 20% ;
| 
 Original  | 
 Revised  | 
 Effect  | 
|
| 
 Margin  | 
 10%  | 
 11.67%  | 
 Increase  | 
| 
 Turnover  | 
 1.1  | 
 1.32  | 
 Increase  | 
| 
 ROI  | 
 11%  | 
 15.40%  | 
 Increase  | 
Sales = 15,400,000 + 20% x 15,400,000 = $18,480,000
Contribution margin ratio (original) = 3,080,000/15,400,000 = 20%
Revised contribution margin = 18,480,000 x 20% = $3,696,000
Less: fixed expenses = $1,540,000
Net operating income = $2,156,000
Margin = 2,156,000/18,480,000 = 11.67%
Turnover= 18,480,000/14,000,000 = 1.32
ROI = 11.67% x 1.32 = 15.40%
c. Obsolete inventory written off as loss $80,000
| 
 Original  | 
 Revised  | 
 Effect  | 
|
| 
 Margin  | 
 10%  | 
 9.50%  | 
 Decrease  | 
| 
 Turnover  | 
 1.1  | 
 1.11  | 
 Increase  | 
| 
 ROI  | 
 11%  | 
 10.51%  | 
 Decrease  | 
Net operating income decrease by $80,000
= 1,540,000 – 80,000 = $1,460,000
Average operating assets decrease by $80,000
14,000,000 – 80,000 = $13,920,000
Margin = 1,460,000/15,400,000 = 9.50%
Turnover = 15,400,000/13,920,000 = 1.11
ROI = 9.5% x 1.11 = 10.51%
d. The use of cash to the extent of $200,000 for repurchase of stock:
| 
 Original  | 
 Revised  | 
 Effect  | 
|
| 
 Margin  | 
 10%  | 
 10%  | 
 No Effect  | 
| 
 Turnover  | 
 1.1  | 
 1.11  | 
 Increase  | 
| 
 ROI  | 
 11%  | 
 11.15%  | 
 Increase  | 
Use of $200,000 cash results in decrease of average operating assets by 200,000.
Net effect = 14,000,000 – 200,000 = $13,800,000
The sales remain same hence margin remains same.
Turnover = 15,400,000/13,800,000 = 1.11
ROI = 10% x 1.11 = 11.15%
e. Payment of cash dividends $500,000 results in decrease in average operating assets by $500,000:
| 
 Original  | 
 Revised  | 
 Effect  | 
|
| 
 Margin  | 
 10%  | 
 10%  | 
 No Effect  | 
| 
 Turnover  | 
 1.1  | 
 1.14  | 
 Increase  | 
| 
 ROI  | 
 11%  | 
 11.40%  | 
 Increase  | 
Use of $500,000 cash results in decrease of average operating assets by 500,000.
Net effect = 14,000,000 – 500,000 = $13,500,000
The sales remain same hence margin remains same.
Turnover = 15,400,000/13,500,000 = 1.14
ROI = 10% x 1.14 = 11.40%