In: Physics
A 1200-kg car moving at 25 m/s suddenly collides with a stationary car of mass 1,002 If the two vehicles lock together, what energy was lost to heat?
By conservation of momentum, momentum before collision=momentum after collision
=velocity
of
before collision=25m/s
=velocity
of
before collision=0
V=combined velocity after collision( as they locked)
V=[+
]/(
+
)=[(1200x25)+0]/(1200+1002)=1200x25/2202
V=13.62m/s
Kinetic energy before collision=()/2+0=(1200x
)/2=375000joule
Kinetic energy after collision=[(+
)
]/2=[(1200+1002)x
]/2=204240joule
Energy lost to
heat=375000-204240=170760joule=1.708xjoule