In: Chemistry
The identity of the titrant is not given so i am assuming that NaOH is used to titrate against the acid solution.
The milliequivalents of the acid should be equal to the milliequivalents of the base
n1M1V1 = n2M2V2 for a titration of acid base & n1/n2 = basicity/acidity of the acid/base
3xM x 20 ml = 1x .530 x 11.75 mL
M of the acid solution =0.103 Moles/litre
Molarity of the acid solution = (Moles of the acid /volume of the solution)x1000
0.103 = {(5.826 g/Molar mass)/500} x 1000
Molar mass of the acid = 113.12 g/mole
--------------------------------------------------------------------------------------
last question
4.18 mL of NaOH are required to titrate 15 mL of a 0.6 M oxalic acid solution,
n1M1V1 = n2M2V2
4.18 x M X 1 = 2 x .6 X 15
Molarity of NaOH = 4.3 M