Question

In: Physics

A 2000-kg truck is sitting at rest (in neutral) when it is rear-ended by a 1000-kg...

A 2000-kg truck is sitting at rest (in neutral) when it is rear-ended by a 1000-kg car going 20m/s .After the collision, the two vehicles stick together.

1)What is the final speed of the car-truck combination?

2)What is the kinetic energy of the two-vehicle system before the collision?

3)What is the kinetic energy of the system after the collision?

4) Based on the results of the previous parts, what can you conclude about which type of collision this is? Elastic, Inelastic, or totally inelastic?

5) Calculate the coefficient of restitution for this collision.

Solutions

Expert Solution

Part A.

Using Momentum conservation:

Pi = Pf

m1u1 + m2u2 = M*V

m1 = mass of car = 1000 kg

m2 = mass of truck = 2000 kg

u1 = initial speed of car = 20 m/sec

u2 = initial speed of truck = 0 m/sec

M = Mass of car + truck = 1000 + 2000 = 3000 kg

V = final speed of coupled car + truck = ?

Using these values:

1000*20 + 2000*0 = 3000*V

V = 20000/3000

V = 6.67 m/sec = final speed of coupled car and truck

Part B.

Kinetic energy before the collision will be:

KEi = (1/2)*m1*u1^2 + (1/2)*m2*u2^2

KEi = (1/2)*1000*20^2 + (1/2)*2000*0^2

KEi = 200000 J

Part C.

Kinetic energy after the collision will be:

KEf = (1/2)*M*V^2

KEf = (1/2)*3000*6.67^2

KEf = 66733.35 J

Part D.

From above we can see that kinetic energy does not remain conserved and also car and truck are interlocked after collision, So this is totally inelastic collision

Part E.

Coefficient of restitution is given by:

e = (V2 - V1)/(U1 - U2)

Since in this case V2 = V1, since both objects are stick together, So

V2 - V1 = 0,

which means

e = coefficient of restitution = 0

Please Upvote.


Related Solutions

An object with total mass mtotal = 8.9 kg is sitting at rest when it explodes...
An object with total mass mtotal = 8.9 kg is sitting at rest when it explodes into two pieces. The two pieces, after the explosion, have masses of m and 3m. During the explosion, the pieces are given a total energy of E = 49 J. 1) What is the speed of the smaller piece after the collision? 2) What is the speed of the larger piece after the collision? 3) If the explosion lasted for a time t =...
An object with total mass mtotal = 14.8 kg is sitting at rest when it explodes...
An object with total mass mtotal = 14.8 kg is sitting at rest when it explodes into three pieces. One piece with mass m1 = 4.8 kg moves up and to the left at an angle of θ1 = 22° above the –x axis with a speed of v1 = 27.6 m/s. A second piece with mass m2 = 5.1 kg moves down and to the right an angle of θ2 = 27° to the right of the -y axis...
An object with total mass mtotal = 14.9 kg is sitting at rest when it explodes...
An object with total mass mtotal = 14.9 kg is sitting at rest when it explodes into three pieces. One piece with mass m1 = 4.8 kg moves up and to the left at an angle of θ1 = 23° above the –x axis with a speed of v1 = 27.9 m/s. A second piece with mass m2 = 5.1 kg moves down and to the right an angle of θ2 = 28° to the right of the -y axis...
An object with total mass mtotal = 14.6 kg is sitting at rest when it explodes...
An object with total mass mtotal = 14.6 kg is sitting at rest when it explodes into three pieces. One piece with mass m1 = 4.7 kg moves up and to the left at an angle of θ1 = 20° above the –x axis with a speed of v1 = 26.8 m/s. A second piece with mass m2 = 5.1 kg moves down and to the right an angle of θ2 = 25° to the right of the -y axis...
An object with total mass mtotal = 6.3 kg is sitting at rest when it explodes...
An object with total mass mtotal = 6.3 kg is sitting at rest when it explodes into two pieces. The two pieces, after the explosion, have masses of m and 3m. During the explosion, the pieces are given a total energy of E = 44 J. 1)What is the speed of the smaller piece after the collision? (m/s) 2)What is the speed of the larger piece after the collision? (m/s) 3)If the explosion lasted for a time t = 0.028...
A 2000 kg car is sitting at a stop sign and begins to accelerate to a...
A 2000 kg car is sitting at a stop sign and begins to accelerate to a speed of 5km/hr at that moment a 1000kg car smashed into the rear end of thus car and stuck together in the collision. A cop shows up to the scene and assumes the 1000 kg car was speeding at 50km/hr by measuring the tire marks that are 3 m long. Assume the the coefficient of friction is 0.8 what is the speed that the...
A car driver has rear ended a truck but claims he was driving the speed limit...
A car driver has rear ended a truck but claims he was driving the speed limit before hitting the brakes. The driver left a 50m long streak of tire rubber when he slammed on the brakes. The mass of the drivers car is 1000kg. The coefficient of friction between the tire and asphalt is 0.5. The mass of the truck that got hit is 5000kg. The speed limit for the road is 40mph. What was the magnitude of the acceleration...
Consider the velocity the satellite ( 125 kg) has while sitting on and at rest with...
Consider the velocity the satellite ( 125 kg) has while sitting on and at rest with respect to the surface of the earth. Assume a latitude of 28.5 degrees N. Calculate the velocity the satellite has while on the earth's surface due to the rotation of the earth and how much additional velocity must be given to the satellite to reach orbit? this problem doesn't provide any more information, he didn't provide the radius of an orbit, that's why I'm...
(c7p50) A 1000- kg car collides with a 1300- kg car that was initially at rest...
(c7p50) A 1000- kg car collides with a 1300- kg car that was initially at rest at the origin of an x-y coordinate system. After the collision, the lighter car moves at 25.0 km/h in a direction of 25 o with respect to the positive x axis. The heavier car moves at 28 km/h at -50 o with respect to the positive x axis. What was the initial speed of the lighter car (in km/h)? Also, What was the initial...
The 1500-kg truck reaches a speed of 50 km/h from rest in a distance of 60...
The 1500-kg truck reaches a speed of 50 km/h from rest in a distance of 60 m up the 10% incline with constant acceleration. Calculate the normal force under each pair of wheels and the effective coefficient of friction between the tires and the road during this motion.
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT