In: Chemistry
1. What mass of water is produced from the complete combustion of 3.10×10−3 g of methane?
2. What mass of oxygen is needed for the complete combustion of 3.10×10−3 g of methane?
3. Set up two algebraic equations, one expressing the mass of carbon dioxide produced in terms of each reagent and the other expressing the mass of sample burned in terms of each reagent.
What is the mass of methyl alcohol (CH3OH) in the sample?
1. What mass of water is produced from the complete combustion of 3.10×10−3 g of methane?
CH4 + 2O2 --> CO2 + 2H2O
1 mol of methane : 2 mol of water
mol = mass/MW
mass o methane = 3.1*10^-3 g
MW of methane = 16 g/mol
mol = mass/MW = (3.1*10^-3)/(16) =1.94*10^-4 mol of Methane
there is 2 mol of H2O produced per 1 mol of CH4 so: 2*1.94*10^-4 = 3.87*10^-4 mol of Water will be produced
change to mass
mass = mol*MW = (3.87*10^-4 )(18) = 0.006975 grams of H2O
2. What mass of oxygen is needed for the complete combustion of 3.10×10−3 g of methane?
CH4 + 2O2 --> CO2 + 2H2O
convert mass of methane to mol of CH4
mol = mass/MW = (3.1*10^-3)/16 = 1.937*10^-4 mol of CH4
1 mol of CH4 : 2 mol of O2
so
2*1.937*10^-4 = 3.88*10^-4 mol of O2
MW of O2 = 32 g/mol
mass = mol*MW = 3.88*10^-4 mol of O2 * 32 = 0.0124 grams of O2
NOTE: please consider posting mutliple questions in differentset of Q&A. We are not allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A.