Question

In: Chemistry

The ΔHvap of a certain compound is 22.01 kJ·mol–1 and its ΔSvap is 54.70 J·mol–1·K–1. What...

The ΔHvap of a certain compound is 22.01 kJ·mol–1 and its ΔSvap is 54.70 J·mol–1·K–1. What is the boiling point of this compound?

Solutions

Expert Solution

Answer – We are given, amide and water and this is the hydrolysis of amide gives carboxylic acid and amine as the product as follow –

The ΔHvap of a certain compound is 22.01 kJ·mol–1 and its ΔSvap is 54.70 J·mol–1·K–1. What is the boiling point of this compound?

Answer – We are given, ΔHvap = 22.01 kJ·mol-1 , ΔSvap = 54.70 J·mol-1.K-1

We need to convert the ΔSvap J to kJ

We know,

1000 J = 1 kJ

So, 54.70 J = ?

= 0.05470 kJ

We know formula

T = ΔHvap / ΔSvap

   = 22.01 kJ·mol-1 / 0.05470 J·mol-1.K-1

= 402.4 K

So, boiling point of this compound = 402.4- 273.15

                                                         = 129.2 oC.

so boiling point of this compound is 402 K or 129.2oC


Related Solutions

The ΔHvap of a certain compound is 45.76 kJ·mol–1 and its ΔSvap is 84.68 J·mol–1·K–1. What...
The ΔHvap of a certain compound is 45.76 kJ·mol–1 and its ΔSvap is 84.68 J·mol–1·K–1. What is the boiling point of this compound?
The entropy of sublimation of a certain compound is 20.7 J K–1 mol–1 at its normal...
The entropy of sublimation of a certain compound is 20.7 J K–1 mol–1 at its normal sublimation point of 101 °C. Calculate the vapour pressure (in torr) of the compound at 9 °C. Assume that the enthalpy of sublimation is constant.
Benzene has a ΔHvap = 33.90 kJ/mol and a ΔSvap = 96.4 J/mol-K. What is the...
Benzene has a ΔHvap = 33.90 kJ/mol and a ΔSvap = 96.4 J/mol-K. What is the vaporization temperature of Benzene in Celsius?
The vaporization of compound A is described by the given chemical equation. A(l)⟶A(g)ΔHvap∘=42.69 kJ/mol Calculate the...
The vaporization of compound A is described by the given chemical equation. A(l)⟶A(g)ΔHvap∘=42.69 kJ/mol Calculate the entropy of vaporization, ΔSvap , for A(l) at 25.0 °C given that the boiling point of A is 78.99 °C , and the molar heat capacity of A(l) is 118.41 J/(mol⋅K) . Assume that the molar heat capacity of A(g) is 53.7% of that of A(l) . ΔSvap= J⋅mol−1⋅K−1 Calculate the standard Gibbs free energy of vaporization, ΔG∘vap , at 25.0 °C . ΔG∘vap=...
A compound distributes between benzene (solvent 1) and water (solvent 2) with a distribution coefficient, K...
A compound distributes between benzene (solvent 1) and water (solvent 2) with a distribution coefficient, K = 2.7. If 1.0g of the compound were dissolved in 100mL of water, what weight of compound could be extracted by THREE sequential 10-mL portions of benzene? What weight of compound could be extracted if ONE 30-mL portion of benzene were used. If the distribution constant, K were 0.5, for the distribution of a compound between benzene (solvent 1) and water (solvent 2), and...
A compound distributes between benzene (solvent 1) and water (solvent 2) with a distribution coefficient, K...
A compound distributes between benzene (solvent 1) and water (solvent 2) with a distribution coefficient, K = 2.7. If 1.0g of the compound were dissolved in 100mL of water, what weight of compound could be extracted by THREE sequential 10-mL portions of benzene? What weight of compound could be extracted if ONE 30-mL portion of benzene were used. If the distribution constant, K were 0.5, for the distribution of a compound between benzene (solvent 1) and water (solvent 2), and...
My compound is 2,4-Dimethyl-1-Pentanol 1.       Retrosynthetic analysis of your compound: What is a possible precursor?   What...
My compound is 2,4-Dimethyl-1-Pentanol 1.       Retrosynthetic analysis of your compound: What is a possible precursor?   What are the reagents you need to obtain your product when using this precursor?      2.       In a drawing, show the synthetic steps that lead from the precursor to your compound. Use curved arrows properly! 3.       Using your precursor, show mechanisms and products of a Markovnikov and an anti-Markovnikov addition. 4.       Using the materials obtained through Markovnikov and anti-Markovnikov additions to the precursor, discuss stereochemical aspects....
The rate constant for a certain reaction is k = 1.90×10−3 s−1 . If the initial...
The rate constant for a certain reaction is k = 1.90×10−3 s−1 . If the initial reactant concentration was 0.850 M, what will the concentration be after 15.0 minutes? A zero-order reaction has a constant rate of 2.80×10−4 M/s. If after 75.0 seconds the concentration has dropped to 9.00×10−2 M, what was the initial concentration? A zero-order reaction has a constant rate of 2.80×10−4M/s. If after 75.0 seconds the concentration has dropped to 9.00×10−2M, what was the initial concentration?
A certain compound, A, reacts to form products according to the reaction A → P. The...
A certain compound, A, reacts to form products according to the reaction A → P. The amount of A is measured as a function of time under a variety of different conditions and the tabulated results are shown here: 25.0 °C 35.0 °C 45.0 °C Time (s) [A] (M) [A] (M) [A] (M)    0 1.000 1.000 1.000 10 0.779 0.662 0.561 20 0.591 0.461 0.312 30 0.453 0.306 0.177 40 0.338 0.208 0.100 50 0.259 0.136 0.057 60 0.200...
. A chemist wishes to detect an impurity in a certain compound that she is making....
. A chemist wishes to detect an impurity in a certain compound that she is making. There is a test that detects an impurity with probability 0.92; however, This test indicates that an impurity is there when it is not about 5% of the time. The chemist produces compounds with the impurity about 15% of the time. A compound is selected at random from the chemist’s output. The test indicates that an impurity is present. What is the conditional probability...
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT