In: Chemistry
A 25.0 mL sample of 0.175 M HClO(aq) is titrated with 0.100 M NaOH(aq). What is the pH of a solution after the addition of 25.0 mL of NaOH? (Kaof HClO = 3.5
the reaction is given by
HCl0 + NaOH ---> NaCl0 + H20
now
we know that
moles = molarity x volume (L)
so
moles of HCl0 taken = 0.175 x 25 x 10-3 = 4.375x 10-3
moles of NaOH added = 0.1 x 25 x 10-3 = 2.5 x 10-3
final volume = 25 + 25 = 50 ml
now
consider the reaction
HClO + NaOH ---> NaCl0 + H20
we can see that
moles of HClO reacted = moles of NaOH added = 2.5 x 10-3
moles of HClO remaining = initial - final = 4.375 x 10-3 - 2.5 x 10-3 = 1.875 x 10-3
moles of NaClO formed = mole sof HClO reacted = 2.5 x 10-3
now
only
HClO and NaClo are present in the solution
this is a combination of weak acid and salt of a weak acid
it forms a acidic buffer
for acid buffers
according to hasselbach hendersen equation
pH = pKa + log [ salt / acid]
also
pKa = -log Ka
so
pH = -log Ka + log [ NaClo/HCl0]
now
molarity = moles / volume (L)
as the final volume is same for both , they cancel
out
so
ratio of molarities = ratio of moles
so
pH = -log 3.5 x 10-8 + log [ 2.5 x 10-3 / 1.875 x 10-3]
pH = 7.581
so the pH of the final solution is 7.581