In: Chemistry
Stoichiometry Problems for Reaction in Aqueous Solutions
-.The quantity of Cl– in a municipal water supply is determined by titrating the sample with Ag+. The precipitation reaction taking place during the titration is Ag(aq) + Cl(aq) ->AgCl(s)
The end point in this type of titration is marked by a change in color of a special type of indicator. (a) How many grams of chloride ion are in a sample of the water if 20.2 mL of 0.200 M Ag+ is needed to react with all the chloride in the sample? (b) If the sample has a mass of 15.0 g, what percentage of Cl– does it contain?
-.A mysterious white powder is found at a crime scene. A simple chemical analysis concludes that the powder is a mixture of sugar and morphine (C17H19NO3), a weak base similar to ammonia. The crime lab takes 10.00 g of the mysterious white powder, dissolves it in 100.00 mL water, and titrates it to the equivalence point with 2.84 mL of a standard 0.100 M HCl solution. What is the percentage of morphine in the white powder?
-.A sample of an iron ore is dissolved in acid, and the iron is converted to Fe2+. The sample is then titrated with 57.20 mL of 0.05240 M MnO4– solution. The oxidation-reduction reaction that occurs during titration is
MnO4(aq) + Fe^2+(aq) +8H(aq) -> Mn^2+(aq) +5Fe^3+(aq) + 4H2O(l)
How many moles of MnO4– were added to the solution? (b) How many moles of Fe2+ were in the sample? (c) How many grams of iron were in the sample? (d) If the sample had a mass of 2.8890 g, what is the percentage of iron in the sample?
-A sample of 70.5 mg of potassium phosphate is added to 25.0 mL of 0.050 M silver nitrate, resulting in the formation of a precipitate. (a) Write the molecular equation for the reaction. (b) What is the limiting reactant in the reaction? (c) Calculate the theoretical yield, in grams, of the precipitate that forms.
A.
0.0202 Lx0.200 mol/L = 0.00404 mol Ag+
and the same quantity is for Cl-.
a)0.00404 mol Cl- x 35.45 g/mol = 0.143 g Cl-
b)100x0.143 g /15 g = 0.956 %
B.
0.00284 L x 0.1 mol/L = 0.000284 mol morphinr in the sample.
Molar mass of morphine 285.34 g/mol
0.000284 mol x 285.34 g/mol = 0.081 g
100x0.081 g/10.0 g = 0.81 % morphine in sample
C.
a. 57.20 mL x 0.05240 M MnO4– = 3 mmol MnO4–
Correct your equation:
MnO4-(aq) + 5Fe^2+(aq) +8H(aq) -> Mn^2+(aq) +5Fe^3+(aq) + 4H2O(l)
b. The molar ratio Fe/Mn is 5/1, so
3 mmol x 5 = 15 mmol Fe
c. 0.015 mol x 55.85 = 0.83775 g Fe
d. 100 x0.83775 g/ 2.8890 g = 29.0 %
D.
a. 3AgNO3 + K3PO4 = Ag3PO4 +3 KNO3
b. Molar mass K3PO4 136.086 g/mol
0.0705 g/ 136.086 g/mol = 0.000518 mol K3PO4
0.025 L x 0.050 mol/L = 0.00125 mol AgNO3
0.00125 mol AgNO3 is < 3x 0.000518
AgNO3 is the limiting reagent
c.
3AgNO3 + K3PO4 = Ag3PO4 +3 KNO3
3 mol………………….1 mol
0.00125 mol…………..x
X = 0.000417 mol Ag3PO4
418.5760 g/mol x 0.000417 mol = 0.174 g Ag3PO4
Warning:
One question per post!