In: Finance
Find the duration of a 8.4% coupon bond making semiannually coupon payments if it has three years until maturity and has a yield to maturity of 6.0%. What is the duration if the yield to maturity is 11.0%? Note: The face value of the bond is $100. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 4 decimal places.)
1)
Coupon payment = 100 x 8.4% x 1/2 = 4.2 $
Required rate = 6%/2 = 3%
n = 3 x 2 = 6
Statement showing duration of bond
| Time | Cash flow | PVIF @ 3% | PV | Weight | Weight x time |
| 1 | 4.2000 | 0.9709 | 4.0777 | 0.0383 | 0.0383 |
| 2 | 4.2000 | 0.9426 | 3.9589 | 0.0372 | 0.0743 |
| 3 | 4.2000 | 0.9151 | 3.8436 | 0.0361 | 0.1083 |
| 4 | 4.2000 | 0.8885 | 3.7316 | 0.0350 | 0.1402 |
| 5 | 4.2000 | 0.8626 | 3.6230 | 0.0340 | 0.1701 |
| 6 | 104.20 | 0.8375 | 87.2659 | 0.8194 | 4.9164 |
| 106.5006 | 1.0000 | 5.4475 |
Thus duration of bond = 5.4475/2 = 2.7238 years
2)
Coupon payment = 100 x 8.4% x 1/2 = 4.2 $
Required rate = 11%/2 = 5.5%
n = 3 x 2 = 6
Statement showing duration of bond
| Time | Cash flow | PVIF @ 5.5% | PV | Weight | Weight x time |
| 1 | 4.2000 | 0.9479 | 3.9810 | 0.0426 | 0.0426 |
| 2 | 4.2000 | 0.8985 | 3.7735 | 0.0404 | 0.0807 |
| 3 | 4.2000 | 0.8516 | 3.5768 | 0.0383 | 0.1148 |
| 4 | 4.2000 | 0.8072 | 3.3903 | 0.0363 | 0.1450 |
| 5 | 4.2000 | 0.7651 | 3.2136 | 0.0344 | 0.1718 |
| 6 | 104.20 | 0.7252 | 75.5706 | 0.8082 | 4.8491 |
| 93.5058 | 1.0000 | 5.4041 |
Thus duration of bond = 5.4041/2 = 2.7020 years