In: Chemistry
Calculate the pH for the titration of 40.00ml of 0.1000M solution of ethylamine (C2H5NH2) with 0.1000M HCl for the following volumes of added HCl: Kb for ethylamine = 6.4X10-4
Volumes; 0.00ml; 20.00ml; 40.00ml and 50.00ml
40.00ml of 0.1000M solution of ethylamine (C2H5NH2) is titrated with 0.1000M HCl.
(i). Before adding HCl.
CH3CH2NH2 + H2O
CH3CH2NH3+ + OH-
Initially 0.100 0 0
At equilibrium 0.10 - x x x
Kb = x*x / (0.10 - x)
6.4*10-4 = x*x / 0.10 (Since x is very small)
x*x = 6.4*10-5
x = 8*10-3
[OH-] = 8*10-3 M
pOH = - log [OH-]
pOH = - log (8*10-3)
pOH = 2.09
pH = 14 - pOH
= 14 - 2.09
pH = 11.91
(ii) When 20.00 mL HCl is added -
Initial moles of CHeCH2NH2 = 0.100 * 0.04 = 0.004
Moles of HCl added = 0.100 * 0.02 = 0.002
Moles of CH3CH2NH3+ formed = 0.002
Moles of CH3CH2NH2 left = 0.002
Total volume = 60 mL = 0.06 L
[CH3CH2NH3+] = [CH3CH2NH2] = 0.002 / 0.06 = 0.033 M
CH3CH2NH2 + H2O
CH3CH2NH3+ + OH-
Initially 0.033 0.033 0
At equilibrium 0.033 - x 0.033 + x x
Kb = x*(0.033 + x) / (0.033 - x)
6.4*10-4 = 0.033x + x2 / 0.033
2.11*10-5 = 0.033x + x2
x2 + 0.033x - 2.11*10-5 = 0
x = 6.27*10-4 M
[OH-] = 6.27*10-4 M
pOH = - log (6.27*10-4)
pOH = 3.20
pH = 14 - 3.20
pH = 10.8
(3). When 40.00 mL HCl is added -
Moles of HCl added = 0.100 * 0.04 = 0.004
This is the equivalence point. At this point all the CH3CH2NH2 is converted to CH3CH2NH3+.
[CH3CH2NH3+] = 0.004 / 0.08 = 0.05 M
Ka = 10-14 / 6.4*10-4
= 1.56*10-11
CH3CH2NH3+ + H2O
CH3CH2NH2 + H3O+
Initially 0.05 0 0
At equilibrium 0.05 - x x x
Ka = x*x / 0.05 - x
1.56*10-11 = x*x / 0.05
x*x = 7.8*10-13
x = 8.83*10-7
[H3O+] = 8.83*10-7 M
pH = - log [H3O+]
= - log (8.83*10-7)
pH = 6.05
(4). When 50.00 mL HCl is added -
Moles of HCl added = 0.100 * 0.05 = 0.005
Moles of H+ ions left unreacted = 0.005 - 0.004
= 0.001
Total volume = 90.0 mL = 0.09 L
[H+] = 0.001 / 0.09
= 0.011
pH = - log 0.011
pH = 1.95